DZIEN DOBRY – TU POLSKA GAZETA MARYNARSKA im. Kpt. Ryszarda Kucika
Rok MMXXVI Nr 144 (6976)
23 maja 2026
Pogoda
Jutro pogodnie, do 23 st. C w dzien i 13 st. C w nocy. Bez opadow.
Kursy walut
EUR – 4,25
USD – 3,65
GBP – 4,91
CHF – 4,64
Dzien dobry Czytelnicy 🙂 Milej soboty 🙂 Ania Iwaniuk
Dowcip
– Kochanie, umiesz gotowac?
– Jasne.
– To czemu zamawiamy pizze?
– Bo umiem tez podejmowac dobre decyzje.
Prezydent USA Donald Trump oglosil, ze Stany Zjednoczone wysla do Polski
dodatkowe piec tysiecy zolnierzy. Informacje przekazal na platformie Truth
Social, gdzie napisal, ze decyzja ma zwiazek z sukcesem wyborczym obecnego
prezydenta Polski Karola Nawrockiego, ktorego publicznie popieral podczas
kampanii. Trump podkreslil rowniez swoje dobre relacje z polskim
prezydentem i zaznaczyl, ze wlasnie dlatego zdecydowal sie na zwiekszenie
obecnosci wojsk USA w Polsce. Wczesniej Pentagon poinformowal o
ograniczeniu liczby Brygadowych Zespolow Bojowych stacjonujacych w Europie
z czterech do trzech. Rzecznik Pentagonu Sean Parnell wyjasnil, ze skutkiem
tej decyzji bedzie tymczasowe opoznienie rozmieszczenia czesci sil
amerykanskich w Polsce. Wywolalo to wczesniej obawy dotyczace mozliwego
ograniczenia obecnosci wojsk USA na wschodniej flance NATO. Korespondent
TVN w USA Marcin Wrona zaznaczyl jednak, ze nadal nie wiadomo, czy piec
tysiecy zolnierzy zapowiedzianych przez Trumpa ma byc dodatkowymi silami
ponad wczesniej wstrzymane cztery tysiace zolnierzy z bazy Fort Hood. Nie
podano takze dokladnego terminu ich przyjazdu ani sposobu rozmieszczenia.
Pulkownik rezerwy Maciej Matysiak z KPRM ocenil decyzje Trumpa jako bardzo
pozytywne zaskoczenie i stwierdzil, ze nalezy ja traktowac jako deklaracje
wiazaca. Dodal jednoczesnie, ze konieczne jest poznanie szczegolow
praktycznej realizacji tej zapowiedzi. Wczesniej minister obrony Wladyslaw
Kosiniak-Kamysz po rozmowie z szefem Pentagonu Pete’em Hegsethem zapewnial,
ze nie zapadla zadna decyzja o ograniczeniu amerykanskiej obecnosci
wojskowej w Polsce. Wedlug ministra Polska nadal moze liczyc na pelne
wsparcie Stanow Zjednoczonych.
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali bylego posla oraz
bylego wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Zalka.
Zatrzymanie ma zwiazek ze sledztwem dotyczacym nieprawidlowosci w Narodowym
Centrum Badan i Rozwoju, ktore prowadzi Prokuratura Europejska. Jak ustalil
TVN24, Zalek zostal zatrzymany w zwiazku z podejrzeniami dotyczacymi
funkcjonowania NCBR i przyznawania publicznych pieniedzy w ramach konkursow
prowadzonych przez te instytucje. Byly polityk byl jednym z zalozycieli
Polski Razem, pozniej dzialal w Porozumieniu i Partii Republikanskiej. W
latach 2020 – 2023 pelnil funkcje wiceministra funduszy i polityki
regionalnej, gdzie nadzorowal dzialalnosc NCBR. Zostal odwolany po
ujawnieniu nieprawidlowosci zwiazanych z rozdysponowaniem srodkow
publicznych przez te agencje. Sledztwo w sprawie NCBR zostalo wszczete w
marcu 2024 roku przez Prokurature Regionalna w Warszawie po zawiadomieniu
Najwyzszej Izby Kontroli. Juz wczesniej NIK wykazala liczne
nieprawidlowosci przy organizacji konkursu “Szybka Sciezka – Innowacje
Cyfrowe”. Wedlug kontrolerow NCBR nie przestrzegalo zarowno regulaminu
konkursu, jak i wlasnych procedur wewnetrznych podczas oceny oraz wyboru
projektow do finansowania. W ubieglym roku jeden z watkow sprawy zostal
przekazany do Prokuratury Europejskiej. Jako pierwsze o zatrzymaniu Jacka
Zalka poinformowalo Radio Zet.
Nietypowy final miala kradziez luksusowej torebki w jednym ze sklepow w
Wejherowie. Do zdarzenia doszlo przed godzina 11, gdy do sklepu weszla
kobieta w towarzystwie dwoch mezczyzn. Chwile pozniej zniknela nowa torebka
marki Valentino o wartosci przekraczajacej 500 zlotych. Obsluga sklepu od
razu powiadomila Straz Miejska, ktora skierowala do akcji dwa zmotoryzowane
patrole. Dzieki monitoringowi miejskiemu funkcjonariusze szybko ustalili,
ze podejrzani oddalili sie w kierunku ulicy Reformatow. Rozpoczeto
przeszukiwanie okolicznych podworek i klatek schodowych. Trop doprowadzil
straznikow do budynku Sadu Rejonowego w Wejherowie, gdzie cala trojka
zostala zatrzymana. Okazalo sie, ze podejrzani przyjechali do Wejherowa z
Leborka, poniewaz jeden z mezczyzn mial tego dnia sprawe w sadzie.
Skradziona torebke znaleziono przy kobiecie, jednak do samej kradziezy
przyznal sie jeden z mezczyzn. Wedlug Strazy Miejskiej wszyscy zatrzymani
byli pod wplywem alkoholu. Cala sprawa zostala przekazana policji, ktora
prowadzi dalsze czynnosci wyjasniajace.
W Szczecinie doszlo do tragedii, w ktorej zginal 19-letni funkcjonariusz
Strazy Granicznej. Wedlug informacji przekazanych przez prokurature
mezczyzni spozywali alkohol w internacie. Rano cialo 19-latka znaleziono w
lozku. Dwie pozostale osoby zostaly przewiezione do szpitala. Rzeczniczka
Prokuratury Okregowej w Szczecinie prokurator Julia Szozda poinformowala,
ze wszczeto sledztwo w tej sprawie. Na miejscu przeprowadzono ogledziny z
udzialem prokuratora oraz policji. Wstepnie wykluczono udzial osob
trzecich. Zapowiedziano rowniez sekcje zwlok, ktora ma pomoc ustalic
dokladna przyczyne smierci mlodego funkcjonariusza. Dwaj pozostali
straznicy graniczni trafili do kliniki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie. Prokuratura podkresla, ze trwa
gromadzenie materialu dowodowego oraz wyjasnianie wszystkich okolicznosci
zdarzenia.
Prezes internetowego kantoru Cinkciarz.pl Marcin P. zostal zatrzymany w
Stanach Zjednoczonych. Informacje przekazalo Centralne Biuro Sledcze
Policji. Mezczyzna byl poszukiwany czerwona nota Interpolu, europejskim
nakazem aresztowania oraz krajowymi listami gonczymi. Sledczy podejrzewaja
go o oszustwo i pranie pieniedzy na ogromna skale. Rzeczniczka Prokuratury
Regionalnej w Poznaniu Anna Marszalek poinformowala, ze zatrzymanie
nastapilo we wtorek w ramach procedury ekstradycyjnej. Polska prokuratura
oczekuje obecnie na decyzje amerykanskiego sadu dotyczaca dalszego
postepowania wobec zatrzymanego. CBSP podalo, ze zatrzymanie bylo efektem
dzialan “lowcow cieni” oraz funkcjonariuszy Biura Kryminalnego Komendy
Glownej Policji. Wedlug sledczych Marcin P. mial dopuscic sie oszustw
zwiazanych z dzialalnoscia jednej z firm walutowych z wojewodztwa
lubuskiego. Prokuratura Regionalna w Poznaniu od pazdziernika ubieglego
roku prowadzi postepowanie dotyczace oszukania klientow korzystajacych z
internetowej wymiany walut Cinkciarz.pl. Klienci zglaszali, ze po wplaceniu
pieniedzy nie odzyskali swoich srodkow. Sledczy szacuja obecnie, ze laczne
straty klientow przekroczyly 125 milionow zlotych.
Poslowie rozliczaja rocznie dziesiatki tysiecy kilometrow przejechanych za
publiczne pieniadze, a rekordzisci wydaja na kilometrowki nawet
kilkadziesiat tysiecy zlotych rocznie. TVN24 podal, ze prawie setka
parlamentarzystow przejechala w ubieglym roku dystans pozwalajacy okrazyc
Ziemie. Posel PiS Zbigniew Kuzmiuk rozliczyl 42 tysiace kilometrow za 48
tysiecy zlotych. Tlumaczyl, ze korzysta wylacznie z wlasnego samochodu i
regularnie dojezdza do Sejmu rowniez poza dniami posiedzen. Rekordzista
okazal sie posel KO Piotr Kandyba, ktory rozliczyl kilometrowki na kwote 48
300 zlotych. Parlamentarzysta wyjasnial, ze nieustannie podrozuje po swoim
okregu wyborczym i jest praktycznie caly czas w trasie. Na drugim miejscu
znalazl sie Lukasz Mejza, ktory oprocz kilometrowek korzystal rowniez z
taksowek, lotow i wynajmu samochodow. Same przejazdy taksowkami kosztowaly
podatnikow prawie 12,5 tysiaca zlotych. Wysokie wydatki na podroze maja
takze politycy innych ugrupowan, miedzy innymi Jaroslaw Rzepa z PSL, Anna
Maria Zukowska z Lewicy czy Rafal Bochenek z PiS. Poslowie tlumacza, ze
duzo podrozuja po swoich okregach i spotykaja sie z wyborcami. Od nowego
roku obowiazuje nowe rozporzadzenie marszalka Sejmu, ktore ma zwiekszyc
przejrzystosc rozliczania kilometrowek. Poslowie beda musieli dokladniej
opisywac trasy poza okregami, a miesieczny limit wydatkow w obrebie okregu
wyniesie 1725 zlotych.
Ukrainska armia po raz pierwszy od 2023 roku odzyskala nowe terytorium
zajete wczesniej przez Rosjan. Wedlug raportu przygotowanego dla Kongresu
USA znaczacy wplyw na sytuacje mialo wylaczenie terminali Starlink
uzywanych przez rosyjskie wojska. Rosjanie wykorzystywali system nalezacy
do firmy SpaceX Elona Muska do koordynowania ruchow wojsk i przeprowadzania
atakow dronami. Po odcieciu dostepu do terminali rosyjskie mozliwosci
operacyjne zostaly powaznie ograniczone. Raport Pentagonu wskazuje, ze
ukrainskie dzialania doprowadzily w lutym do wylaczenia tysiecy terminali
uzywanych nielegalnie przez Rosjan na terenach o slabej lacznosci.
Dodatkowo rosyjskie sily zostaly dotkniete problemami komunikacyjnymi po
ograniczeniu korzystania z komunikatora Telegram. Wielu rosyjskich
zolnierzy wykorzystywalo te aplikacje do komunikacji na froncie. Bloomberg
podkresla, ze raport pokazuje ogromne znaczenie systemu Starlink dla
przebiegu wojny w Ukrainie. Mimo chwilowego oslabienia rosyjskich wojsk
Rosja nadal utrzymuje przewage nad Silami Zbrojnymi Ukrainy w wiekszosci
aspektow bojowych.
Ukrainskie wojsko poinformowalo o ataku na rosyjski osrodek szkoleniowy
oraz produkcji dronow i amunicji w okupowanym obwodzie donieckim. Wedlug
komunikatu zginelo 65 rosyjskich kadetow. Dowodca ukrainskich wojsk
dronowych Robert “Madiar” Browdi przekazal, ze celem byl osrodek Rosyjskiej
Akademii Nauk Rakietowych i Artyleryjskich w miejscowosci Sniezne. Osrodek
sluzyl do szkolenia operatorow dronow oraz produkcji amunicji i czesci do
bezzalogowcow. W ramach operacji specjalnej “Snieg Achmata” Ukraincy
przeprowadzili 11 uderzen z wykorzystaniem glowic o masie 100 kilogramow.
Wedlug strony ukrainskiej zginelo 65 kadetow z 78 Pulku Sil Specjalnych
“Siewier-Achmat”. Zniszczone zostaly rowniez budynki produkcyjne i
warsztatowe oraz cztery pojazdy opancerzone typu Tigr, ktore znajdowaly sie
tam do naprawy. Wsrod ofiar mial znalezc sie takze dowodca szkoly,
podpulkownik o pseudonimie Buryj. Ukrainskie wojsko podalo, ze oprocz
personelu zniszczono rowniez zapasy amunicji oraz komponenty do produkcji
systemow bezzalogowych. Atak przeprowadzili operatorzy Sil Systemow
Bezzalogowych Ukrainy we wspolpracy ze Sluzba Bezpieczenstwa Ukrainy. W
ostatnich dniach Ukraina atakowala rowniez cele w obwodzie jaroslawskim i
rafinerie w obwodzie moskiewskim.
Kolejny byly funkcjonariusz Biura Ochrony Rzadu uslyszal zarzut skladania
falszywych zeznan w sprawie wypadku kolumny z owczesna premier Beata Szydlo
w Oswiecimiu w 2017 roku. Prokuratura poinformowala, ze wobec podejrzanego
przeprowadzono czynnosci procesowe. Sledczy nie ujawnili jednak, jakie
wyjasnienia zlozyl byly funkcjonariusz, poniewaz przesluchanie odbylo sie w
trybie niejawnym. Podejrzanemu grozi kara do osmiu lat wiezienia. Lacznie w
tym sledztwie zarzuty uslyszalo juz dziesiec osob, w tym dziewieciu bylych
funkcjonariuszy BOR oraz jedna osoba cywilna z Oswiecimia. Sledztwo
prowadzone przez Prokurature Regionalna w Bialymstoku dotyczy miedzy innymi
mozliwego przekroczenia uprawnien i niedopelnienia obowiazkow podczas
prowadzenia postepowania dotyczacego wypadku. Jednym z najwazniejszych
watkow jest kwestia uzywania sygnalow dzwiekowych przez kolumne rzadowa w
chwili zdarzenia. Prokuratura bada rowniez dzialania policjantow i
prokuratorow zabezpieczajacych dowody na miejscu wypadku. Funkcjonariusze
BOR, ktorzy obecnie sluza w SOP, zostali zawieszeni w obowiazkach
sluzbowych. Sam wypadek mial miejsce 10 lutego 2017 roku z udzialem Fiata
Seicento i rzadowej kolumny. Kierowca Fiata Sebastian Koscielnik zostal
pozniej uznany za winnego nieumyslnego spowodowania wypadku, choc sad
stwierdzil rowniez naruszenie przepisow przez kierowce BOR.
We Francji zaczynaja byc coraz bardziej widoczne problemy spoleczne i
gospodarcze zwiazane z sytuacja miedzynarodowa oraz rosnacymi kosztami
zycia. Artykul wskazuje, ze kanclerz Niemiec Friedrich Merz notuje
rekordowo niskie poparcie i stal sie najmniej popularnym premierem w
historii kraju. Jednoczesnie rzad brytyjskiego premiera Keira Starmera ma
znajdowac sie na krawedzi rozpadu. We Francji w pierwszych miesiacach 2026
roku wyraznie wzrosla liczba osob pozostajacych bez pracy. Eksperci
podkreslaja, ze dzieje sie to jeszcze zanim gospodarka kraju w pelni
odczula skutki wzrostu cen paliw zwiazanych z wojna prowadzona przez
Donalda Trumpa w Iranie. Wedlug autorow tekstu sytuacja moze sie jeszcze
pogorszyc, gdy konsekwencje konfliktu beda bardziej odczuwalne dla zwyklych
mieszkancow Francji. Artykul zwraca uwage na narastajace problemy
gospodarcze i zadluzenie wielu panstw swiata. Wedlug tekstu konczy sie mit
nieograniczonego wzrostu gospodarczego, ktory przez lata napedzal swiatowa
gospodarke. Panstwa europejskie, Stany Zjednoczone, Chiny i Japonia maja w
przyszlosci poniesc konsekwencje wieloletniej polityki nadmiernej
konsumpcji oraz rosnacego zadluzenia.
SPORT
Rosyjski tenis traci kolejna zawodniczke. Oksana Sielechmietjewa oficjalnie
zdecydowala sie reprezentowac Hiszpanie i otrzymala tamtejsze obywatelstwo.
23-letnia tenisistka od wielu lat jest zwiazana z tym krajem, poniewaz
mieszka tam juz od 14. roku zycia. Hiszpanska federacja tenisowa
poinformowala o calej sprawie z duzym zadowoleniem, podkreslajac, ze
zawodniczka bedzie mogla reprezentowac Hiszpanie miedzy innymi w Billie
Jean King Cup. Sielechmietjewa zajmuje obecnie 88. miejsce w rankingu WTA,
a jej najwyzsza pozycja byla 71. lokata osiagnieta w marcu tego roku.
Artykul przypomina, ze nie jest to pierwszy przypadek rosyjskiej tenisistki
zmieniajacej sportowe obywatelstwo. Wczesniej podobne decyzje podjely
miedzy innymi Jelena Rybakina, ktora wybrala Kazachstan, Daria Kasatkina
reprezentujaca Australie, Anastazja Potapowa grajaca dla Austrii czy
Warwara Graczewa wystepujaca pod flaga Francji. Wsrod mezczyzn podobna
droge wybral Alexander Bublik, rowniez reprezentujacy Kazachstan.
Sielechmietjewa byla jedna z niespodzianek tegorocznego Australian Open. W
Melbourne pokonala miedzy innymi Paule Badose i dotarla do trzeciej rundy
turnieju. W obecnym sezonie moze pochwalic sie takze cwiercfinalem turnieju
WTA 250 w Austin. Teraz tenisistka przygotowuje sie do startu w Rolandzie
Garrosie juz jako reprezentantka Hiszpanii.
W Legii Warszawa szykuja sie powazne zmiany kadrowe po przyjsciu trenera
Marka Papszuna. Stoleczny klub po bardzo slabej pierwszej czesci sezonu
znaczaco poprawil wyniki wiosna i nadal ma szanse na awans do europejskich
pucharow. Wladze Legii licza jednak, ze w przyszlym sezonie druzyna wroci
do walki o mistrzostwo Polski, dlatego latem planowana jest przebudowa
zespolu. Wedlug informacji portalu Weszlo jednym z zawodnikow
przeznaczonych do odejscia jest Kacper Chodyna. Legia chce odzyskac
przynajmniej czesc pieniedzy wydanych na skrzydlowego, za ktorego zaplacila
niespelna 900 tysiecy euro. Klub oczekuje obecnie okolo pol miliona euro za
transfer pilkarza. Chodyna rozegral w tym sezonie okolo 1500 minut we
wszystkich rozgrywkach, ale jego dorobek jest bardzo skromny – zdobyl tylko
jedna bramke i zanotowal trzy asysty. To jednak nie koniec planowanych
odejsc. Marek Papszun nie widzi takze miejsca w druzynie dla Claude’a
Goncalvesa. Portugalczyk ma byc dostepny za darmo i praktycznie nie gral w
rundzie wiosennej. Ostatni raz pojawil sie na boisku 11 stycznia w sparingu
ze Sparta Praga. Legia prowadzi rownoczesnie dzialania transferowe majace
wzmocnic druzyne. Do klubu trafil juz Ivan Brkic z Motoru Lublin, a
Wojskowi sa blisko pozyskania Zorana Arsenicia z Rakowa Czestochowa oraz
Lukasza Zjawinskiego z Polonii Warszawa. Przed ostatnia kolejka Ekstraklasy
Legia zajmuje siodme miejsce w tabeli i traci trzy punkty do pozycji
gwarantujacej udzial w europejskich pucharach. Ostatni mecz sezonu
warszawski zespol rozegra z Motorem Lublin.
Decyzja Polskiego Zwiazku Pilki Noznej o przeniesieniu meczu o Superpuchar
Polski z Poznania do Wroclawia wywolala ogromne kontrowersje. Zgodnie z
dotychczasowym regulaminem gospodarzem spotkania powinien byc mistrz
Polski, ktorym w sezonie 2025/2026 zostal Lech Poznan. Mimo to Komisja ds.
Naglych PZPN zdecydowala, ze mecz odbedzie sie na Tarczynski Arenie we
Wroclawiu. Sekretarz generalny PZPN Lukasz Wachowski tlumaczyl, ze
neutralny i nowoczesny stadion ma zwiekszyc prestiz wydarzenia oraz
poprawic jego wizerunek. Dodal rowniez, ze Wroclaw mialby organizowac
Superpuchar takze w 2027 roku. Decyzja zwiazku spotkala sie jednak z bardzo
ostra reakcja srodowiska Lecha Poznan. Byly prezes PZPN Zbigniew Boniek
uznal ja za trudna do zaakceptowania, a prezes Lecha Piotr Rutkowski
podkreslil, ze tradycja bylo rozgrywanie meczu na stadionie mistrza Polski.
Kibice Kolejorza natychmiast oglosili bojkot spotkania, jesli rzeczywiscie
zostanie ono rozegrane we Wroclawiu. Do protestu dolaczyli teraz takze
kibice Gornika Zabrze. Wedlug “Przegladu Sportowego” fani zabrzanskiego
klubu poinformowali juz PZPN, ze rowniez nie pojawia sie na meczu. W
oficjalnym oswiadczeniu podkreslili, ze skoro przyjeto zasade organizowania
Superpucharu na stadionie mistrza Polski, nie powinno sie jej nagle
zmieniac. Kibice uznali, ze sytuacja ponownie grozi kompromitacja calych
rozgrywek. Brak fanow obu druzyn moze bardzo mocno odbic sie na frekwencji
i atmosferze wydarzenia. PZPN zaczal juz czesciowo lagodzic swoje
stanowisko. Lukasz Wachowski przyznal, ze organizatorem meczu moze zostac
rowniez klub, tak jak mialo to miejsce w poprzednich latach. Ostateczna
decyzja w sprawie miejsca rozegrania Superpucharu ma zostac podjeta na
poczatku przyszlego tygodnia. Spotkanie planowane jest na 16 lub 17 lipca.
Sezon Ekstraklasy 2025/2026 zostal okreslony jako jeden z najbardziej
szalonych i nieprzewidywalnych w historii ligi. Artykul podkresla, ze
tabela przez wiele miesiecy byla niezwykle splaszczona, a pojedyncze
zwyciestwo potrafilo oznaczac awans nawet o szesc pozycji. Jeszcze zima
jeden z beniaminkow po serii pieciu remisow z rzedu przewodzil ligowej
tabeli, a zespoly znajdujace sie wtedy w strefie spadkowej walcza obecnie o
europejskie puchary. Autorzy zwracaja uwage, ze przebieg calych rozgrywek
byl obietnica wyjatkowo emocjonujacej ostatniej kolejki i ta obietnica
zostala spelniona. Choc przed finalowa seria spotkan czesc kibicow
spodziewala sie jeszcze wiekszego chaosu, sytuacja i tak pozostaje bardzo
napieta. W porownaniu z poprzednim sezonem znacznie mniej druzyn stracilo
juz o cos walke przed ostatnia kolejka. Rok wczesniej az 14 zespolow nie
mialo juz zadnej konkretnej stawki w ostatniej serii gier, natomiast teraz
takich druzyn jest tylko osiem. Artykul podkresla, ze wlasnie ta
nieprzewidywalnosc i szalenstwo sa jednym z najwiekszych znakow
rozpoznawczych Ekstraklasy. Jednoczesnie autorzy zaznaczaja, ze powtorzenie
az tak niezwyklego sezonu moze byc w przyszlosci bardzo trudne.
Tylko zlamasy czytaja gazetke,a zaluja kasy (Na Smerfny Fundusz Gargamela)
STRONA INTERNETOWA: https://gazetka-gargamela.eu/
abujas12@gmail.com
http://www.smerfnyfunduszgargamela.witryna.info/
http://www.portalmorski.pl/crewing/index.php?id=wiadomosci
http://MyShip.com
Jezeli chcesz sie zapisac na liste adresowa lub z niej wypisac, jak rowniez
dokuczyc Gargamelowi – MAILUJ abujas12@gmail.com
GAZETKA NIE DOSZLA: gazetka@pds.sos.pl
Dla Dobrych Wujkow Marynarzy:
(ktorzy czytajac gazetke pamietaja ze sa na swiecie chore dzieciaczki):
Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER,
Krakow, ul. Wyslouchow 30a/43.
BNP Baribas nr 19 1750 0012 0000 0000 2068 7436
Konieczny dopisek “MARYNARSKIE POGOTOWIE GARGAMELA”
wplaty w EURO (przelew zagraniczny) PL72 1750 0012 0000 0000 2068 7452
wplaty w USD (przelew zagraniczny) PL22 1750 0012 0000 0000 2068 7479
wplaty w GBP (przelew zagraniczny) PL15 1750 0012 0000 0000 3002 5504
BIC(SWIFT) PPABPLPKXXX
Konieczny dopisek “MARYNARSKIE POGOTOWIE GARGAMELA”
Dla wypelniajacych PiT:
Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER,
numer KRS 0000124837:
“Wspomoz nas!”
teskty na podstawie Onet, TVN, Info Szczecin, Nadmorski, WP, Fakty
Sportowe, NATIONAL Geographic, Sport pl, Detektyw online, Poscigi pl.