Dzien dobry – tu Polska – 22.05.2026

DZIEN DOBRY – TU POLSKA GAZETA MARYNARSKA im. Kpt. Ryszarda Kucika

Rok MMXXVI Nr 143 (6975)

22 maja 2026 r. piatek

Pogoda

Jutro pogodnie, okresami slonecznie, bez opadow. Temperatura od 11 st. C
rano do 20 st. C w ciagu dnia. Wiatr slaby i umiarkowany.

Kursy walut

EUR – 4,25 zl

USD – 3,67 zl

GBP – 4,91 zl

CHF – 4,65 zl

Dzien dobry Czytelnicy 🙂 Milego piatku 🙂 Ania Iwaniuk

Dowcip

Zona pyta meza:

– Kochanie, gdybym umarla, to ozenilbys sie drugi raz?

– No pewnie nie”

– Jak to nie?

– No dobra, moze tak.

– I spalbys z nia w naszym lozku?!

– Przeciez lozka nie wyrzuce”

Choc budowa tramwaju do Wilanowa rozpoczela sie cztery lata temu i
inwestycja nadal nie zostala calkowicie ukonczona, juz konieczne okazaly
sie pierwsze poprawki. W kilku miejscach glowny wykonawca trasy musi
naprawiac krzywe krawezniki przy torach tramwajowych. Tramwaje do
Miasteczka Wilanow kursuja od poltora roku, jednak linia zostala
uruchomiona z prawie dwuletnim opoznieniem. Nadal nie dziala ona zgodnie z
pierwotnymi zalozeniami, poniewaz nie wprowadzono pelnej zielonej fali na
wszystkich skrzyzowaniach. Rownoczesnie trwaja jeszcze prace przy
chodnikach i sciezkach rowerowych wzdluz ulicy Sobieskiego, realizowane
przez innego wykonawce. W ostatnich dniach na skrzyzowaniach Pulawskiej z
Goworka oraz Spacerowej, Gagarina i Belwederskiej pojawily sie metalowe
bariery i tymczasowe zolte pasy. Jak poinformowano w miejskim serwisie
Infoulice, wykonawca reguluje krawezniki przy torach. Zamknieto miedzy
innymi jeden z pasow do skretu z Goworka w Pulawska, ograniczono liczbe
pasow do jazdy prosto na Pulawskiej i zmieniono organizacje ruchu na
Rakowieckiej oraz Belwederskiej. Tramwaje Warszawskie wyjasnily, ze sa to
prace gwarancyjne wykonywane przez Budimex i miasto nie ponosi za nie
dodatkowych kosztow. Roboty prowadzone sa wylacznie nocami, aby nie
utrudniac ruchu drogowego. Rzecznik Tramwajow Warszawskich Witold
Urbanowicz tlumaczyl, ze po wykonaniu prac zaprawa musi odpowiednio
stwardniec, dlatego nie mozna od razu przywrocic normalnego ruchu.
Wczesniej podobne poprawki przeprowadzono juz na skrzyzowaniach ze swietego
Bonifacego i Chelmska, a wszystkie prace maja zakonczyc sie do 22 maja.

Glowny Urzad Statystyczny podal, ze produkcja przemyslowa w kwietniu 2026
roku wzrosla o 3,1 procent rok do roku, choc w ujeciu miesiecznym spadla o
7,4 procent. Wynik okazal sie nieco slabszy od prognoz ekonomistow
ankietowanych przez PAP Biznes, ktorzy oczekiwali wzrostu o 4,1 procent rok
do roku. Po wyeliminowaniu czynnikow sezonowych produkcja byla o 2,5
procent wyzsza niz rok wczesniej, ale o 2,6 procent nizsza niz w marcu.
Produkcja budowlano-montazowa wzrosla natomiast o 4,5 procent rok do roku i
az o 9,7 procent miesiac do miesiaca, wyraznie przewyzszajac oczekiwania
rynku. Ceny produkcji przemyslowej wzrosly o 1,9 procent rok do roku i o
0,5 procent w porownaniu z marcem. Produkcja rosla w 18 sposrod 34 dzialow
przemyslu. Najwieksze wzrosty odnotowano miedzy innymi w wydobyciu wegla
kamiennego i brunatnego, produkcji sprzetu transportowego, gospodarce
odpadami, energetyce, produkcji metali, maszyn oraz wyrobow z gumy i
tworzyw sztucznych. Analitycy banku Pekao ocenili, ze polska gospodarka
wraca do normalnosci po bardzo mocnym marcu i nazwali kwietniowy wynik
“pozytywna niespodzianka”. Zwrocili jednak uwage, ze w kolejnych miesiacach
przemysl moze odczuwac skutki wojny w Zatoce i slabszego popytu
konsumpcyjnego. Ekonomisci PKO podkreslili, ze obecne wyhamowanie to
glownie korekta po silnym marcu, a nie efekt nowego kryzysu podazowego. Z
kolei ING Bank Slaski ocenil, ze wczesniejsze ozywienie bylo zwiazane z
odbiciem po zimie i odbudowa zapasow, ostrzegajac jednoczesnie przed
rosnaca konkurencja ze strony Chin.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowalo o niebezpiecznym incydencie
nad Morzem Czarnym z udzialem rosyjskich mysliwcow i brytyjskiego samolotu
rozpoznawczego RC-135 Rivet Joint. Do zdarzenia doszlo w zeszlym miesiacu,
ale informacje ujawniono dopiero teraz. Brytyjski samolot byl wielokrotnie
przechwytywany przez rosyjskie maszyny Su-35 i Su-27 podczas rutynowego
lotu w miedzynarodowej przestrzeni powietrznej. Jeden z rosyjskich Su-35
przelecial tak blisko, ze uruchomil systemy awaryjne w brytyjskim samolocie
i wylaczyl jego autopilota. Nastepnie Su-27 szesciokrotnie przelatywal
przed dziobem RC-135 w odleglosci zaledwie szesciu metrow. Brytyjski resort
obrony podkreslil, ze samolot RAF byl nieuzbrojony i wykonywal standardowa
misje wspierajaca bezpieczenstwo wschodniej flanki NATO. Mimo groznej
sytuacji zaloga zachowala spokoj i profesjonalizm, kontynuujac zaplanowany
lot. Londyn przekazal rosyjskiej ambasadzie oficjalny protest, potepiajac
zachowanie rosyjskich pilotow jako niebezpieczne i niedopuszczalne.
Minister obrony Wielkiej Brytanii John Healey ocenil, ze rosyjskie
dzialania stwarzaja ryzyko powaznego wypadku i potencjalnej eskalacji
konfliktu. Podkreslil tez, ze incydent nie zniecheci Wielkiej Brytanii do
dalszej obrony NATO i wspierania sojusznikow wobec rosyjskiej agresji.
Resort obrony zaznaczyl, ze byl to najgrozniejszy incydent z udzialem
brytyjskiego Rivet Joint od 2022 roku, gdy rosyjski samolot wystrzelil
pocisk nad Morzem Czarnym. Brytyjskie wladze przypomnialy rowniez, ze
przechwycenia mialy miejsce kilka dni po ujawnieniu aktywnosci rosyjskich
okretow podwodnych w poblizu krytycznej infrastruktury na polnocnym
Atlantyku.

W amerykanskim Senacie rosnie sprzeciw czesci republikanow wobec sposobu
prowadzenia wojny z Iranem przez Donalda Trumpa. Republikanski senator z
Luizjany Bill Cassidy, ktory przegral niedawno prawybory przed wyborami
srodka kadencji, poparl demokratow w sprawie ograniczenia uprawnien
prezydenta dotyczacych dzialan wojennych. Dzieki jego decyzji oraz
nieobecnosci kilku innych republikanow projekt rezolucji mogl przejsc do
dalszego procedowania. W glosowaniu za skierowaniem projektu dalej
opowiedzialo sie 50 senatorow, przeciw bylo 47. Oznacza to, ze w
najblizszych tygodniach Senat bedzie mogl przeprowadzic glosowanie nad
rezolucja majaca ograniczyc mozliwosc prowadzenia dzialan wojennych bez
zgody Kongresu. To juz osma proba demokratow od konca lutego, kiedy
rozpoczela sie interwencja wojskowa przeciwko Iranowi, lecz tym razem
zakonczona sukcesem proceduralnym. Wsrod republikanow popierajacych dalsze
procedowanie znalezli sie takze Lisa Murkowski, Susan Collins oraz Rand
Paul. Narastajaca nieufnosc wobec Trumpa wiaze sie miedzy innymi z tym, ze
prezydent zignorowal ustawowy 60-dniowy termin uzyskania zgody Kongresu na
dzialania wojenne. Artykul podkresla, ze coraz wiecej republikanow
krytycznie ocenia brak konsultacji z Kongresem i sposob prowadzenia
konfliktu przez administracje Trumpa.

Wicepremier i minister obrony narodowej Wladyslaw Kosiniak-Kamysz
poinformowal po rozmowach z przedstawicielami USA, ze Polska zostala
ponownie zapewniona o swojej wyjatkowej pozycji jako sojusznika Stanow
Zjednoczonych. Szef MON spotkal sie z Christopherem Mahoneyem, zastepca
szefa Kolegium Polaczonych Szefow Sztabow USA. Podczas konferencji prasowej
Kosiniak-Kamysz powiedzial, ze Polska jest niezwykle waznym partnerem
Amerykanow, a nawet najwazniejszym partnerem USA w Europie. Podkreslil, ze
Polska spelnia wszystkie oczekiwania dotyczace inwestycji w bezpieczenstwo,
wzmacniania wschodniej flanki NATO i budowy zdolnosci obronnych.
Wicepremier przypomnial, ze Polska przeznacza okolo 5 procent PKB na
bezpieczenstwo i zbrojenia, inwestujac rowniez w obecnosc amerykanskich
zolnierzy na swoim terytorium. Jak zaznaczyl, Polska doplaca okolo 15
tysiecy dolarow rocznie do pobytu kazdego zolnierza USA, czego nie robia
inne panstwa europejskie. Kosiniak-Kamysz zapewnil rowniez, ze nie zapadla
decyzja o zmniejszeniu amerykanskiego kontyngentu w Polsce, a jedynie o
tymczasowym wstrzymaniu pewnych dzialan zwiazanych z rozmieszczeniem wojsk.
Dodal, ze Polska prowadzi spokojna i strategiczna polityke wspolpracy z
USA, niezaleznie od chwilowych napiec i szumu informacyjnego. Wspomnial
takze o swoich rozmowach z sekretarzem obrony USA Pete’em Hegsethem oraz o
wizytach polskich przedstawicieli wojskowych i rzadowych w Stanach
Zjednoczonych. Wedlug szefa MON wszystkie ostatnie deklaracje strony
polskiej zostaly potwierdzone przez Amerykanow.

Prace nad koncowym raportem dotyczacym uzywania systemu Pegasus w Polsce
maja zakonczyc sie jeszcze przed wakacjami. Ostatnie przesluchania przed
komisja sledcza odbyly sie juz w lutym, miedzy innymi z udzialem bylego
szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, jednak przygotowanie koncowego dokumentu
nadal trwa. Czlonkowie komisji zapewniaja jednak, ze publikacja raportu to
kwestia kilku tygodni. W raporcie nie znajdzie sie pelna lista
funkcjonariuszy bezposrednio obslugujacych system Pegasus, mimo
wczesniejszych zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej. Magdalena Sroka
wyjasnila, ze sprawa ta jest przedmiotem osobnego sledztwa prowadzonego
przez Prokurature Krajowa. Poinformowala rowniez, ze pierwsi
funkcjonariusze uslyszeli juz zarzuty zwiazane z czynnosciami operacyjnymi
prowadzonymi wobec Jacka Karnowskiego. W dokumencie nie zostanie tez
opublikowana pelna lista osob inwigilowanych systemem. Z danych
przedstawionych wczesniej przez ministra sprawiedliwosci Adama Bodnara
wynika, ze Pegasus objal lacznie 578 osob. W przestrzeni publicznej znane
sa nazwiska czesci osob, ktore same potwierdzily wlamania do swoich
urzadzen, miedzy innymi Krzysztofa Brejzy, Romana Giertycha, Ewy Wrzosek i
Michala Kolodziejczaka. Artykul przypomina, ze Pegasus zostal stworzony
przez izraelska firme NSO Group do walki z terroryzmem i przestepczoscia
zorganizowana. System umozliwia nie tylko podsluchiwanie rozmow, ale takze
dostep do e-maili, zdjec, nagran, mikrofonu i kamery w zainfekowanym
telefonie. Polska kupila Pegasusa w 2017 roku dla CBA, wykorzystujac srodki
pochodzace glownie z Funduszu Sprawiedliwosci. W kolejnych latach
ujawniono, ze system byl wykorzystywany wobec politykow opozycji i osob
publicznych. Prokuratura prowadzi obecnie sledztwo w tej sprawie, a zarzuty
przekroczenia uprawnien uslyszeli juz byli funkcjonariusze i kierownictwo
CBA.

Donald Trump stwierdzil podczas rozmowy z dziennikarzami, ze moglby
kandydowac na premiera Izraela. Amerykanski prezydent mowil o premierze
Benjaminie Netanjahu, ktorego okreslil jako bardzo dobrego czlowieka i
polityka, ktory “zrobi wszystko, czego bedzie chcial”. Trump ocenil
rowniez, ze Netanjahu nie jest odpowiednio traktowany przez izraelskie
spoleczenstwo, mimo ze pelnil funkcje premiera w czasie wojny. W trakcie
wypowiedzi Trump zazartowal, ze obecnie cieszy sie w Izraelu poparciem na
poziomie 99 procent i dlatego moglby sam ubiegac sie o stanowisko szefa
izraelskiego rzadu. Nie sprecyzowal jednak, na jakie badania opinii
publicznej sie powolywal. W artykule przypomniano rowniez, ze od 8 kwietnia
obowiazuje zawieszenie broni w wojnie USA i Izraela z Iranem. Rozmowy
dotyczace trwalego pokoju pozostaja jednak w martwym punkcie, poniewaz
strony odrzucaja wzajemnie swoje propozycje. Glownymi punktami spornymi
pozostaja kwestie programu nuklearnego Iranu oraz bezpieczenstwa ciesniny
Ormuz. Stany Zjednoczone podkreslaja, ze nie pozwola Teheranowi na dalszy
rozwoj programu jadrowego ani budowe broni atomowej. Iran utrzymuje z
kolei, ze jego program ma wylacznie pokojowy charakter. Wedlug
przytoczonych informacji Iran zgromadzil okolo 440 kilogramow uranu
wzbogaconego do poziomu przekraczajacego potrzeby cywilne.

Wirtualna Polska przeanalizowala wydatki Zbigniewa Ziobry zwiazane z
prowadzeniem jego biura poselskiego w Rzeszowie. Wynika z nich, ze byly
minister sprawiedliwosci wydal w 2025 roku okolo 375 tysiecy zlotych, mimo
ze w biurze nie byla zatrudniona zadna osoba. Ziobro otrzymywal miesiecznie
ponad 23 tysiace zlotych ryczaltu na prowadzenie biura, a dodatkowo
dysponowal nierozliczonymi srodkami z lat 2023 – 2024 w wysokosci 97 tysiecy
zlotych. Rozliczenia przygotowywala ksiegowa z warszawskiego biura
rachunkowego. Wsrod zakupionego sprzetu znalazly sie miedzy innymi kamera,
mikrofon bezprzewodowy, gimbal, dwa translatory AI i plecak podrozny. Jak
podaje Wirtualna Polska, wyposazenie to powinno nadal znajdowac sie w
rzeszowskim biurze poselskim. Na obsluge administracyjna wydano okolo 29
tysiecy zlotych, natomiast najwieksza pozycje stanowily wynagrodzenia z
umow zlecenia i umow o dzielo, ktore kosztowaly okolo 186 tysiecy zlotych.
Byly minister ponosil takze wysokie koszty podrozy. Przejazdy samochodem
kosztowaly go 45,5 tysiaca zlotych, a taksowki kolejne 3,4 tysiaca zlotych.
Druga najwyzsza pozycja w rozliczeniu byl wynajem lokalu biura wraz z
mediami i podatkami, ktory kosztowal niespelna 46 tysiecy zlotych. Artykul
przypomina rowniez, ze Ziobro przebywa obecnie w USA, dokad mial wyjechac z
Wegier. Polskie wladze nie wiedza dokladnie, na podstawie jakich dokumentow
dostal sie do Stanow Zjednoczonych, poniewaz jego zwykly i dyplomatyczny
paszport zostaly wczesniej uniewaznione. Prokuratura chce postawic mu 26
zarzutow w sprawie Funduszu Sprawiedliwosci, a za politykiem wydano list
gonczy. Redaktor naczelny TV Republika poinformowal dodatkowo, ze Ziobro
zostal komentatorem tej stacji.

Senat nie wyrazil zgody na przeprowadzenie referendum zaproponowanego przez
prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie unijnej polityki klimatycznej. Za
zgoda na referendum zaglosowalo 32 senatorow, przeciw bylo 62, a jedna
osoba wstrzymala sie od glosu. Wczesniej polaczone komisje senackie
zarekomendowaly odrzucenie wniosku prezydenta. Pytanie proponowane przez
Nawrockiego dotyczylo tego, czy Polacy sa za realizacja polityki
klimatycznej, ktora wedlug jego tresci doprowadzila do wzrostu kosztow
zycia, cen energii oraz kosztow prowadzenia dzialalnosci gospodarczej i
rolniczej. Szef gabinetu prezydenta Pawel Szefernaker ocenil decyzje Senatu
jako glosowanie przeciwko prawu obywateli do wypowiedzenia sie w waznej
sprawie gospodarczej. Podczas debaty w Senacie senator KO Stanislaw
Gawlowski stwierdzil, ze pytanie referendalne jest logicznie niespojne.
Przytoczyl takze opinie ekspertow, wedlug ktorych projekt referendum
zawiera powazne wady merytoryczne. Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska
nazwala wniosek “festiwalem hipokryzji i populizmu”, twierdzac, ze
referendum sprowadzono do politycznej walki. Senatorowie KO, Lewicy i PSL
krytykowali propozycje prezydenta jako probe destabilizacji kraju,
polaryzacji spoleczenstwa oraz stworzenia chaosu prawnego. Z kolei senator
PiS Aleksander Szwed uznal odrzucenie referendum za lekcewazenie obywateli
i dowod wiekszego zaufania obecnej wladzy do urzednikow w Brukseli niz do
Polakow. Nawrocki zlozyl wniosek o referendum 7 maja, argumentujac, ze chce
ograniczyc negatywne skutki europejskiego Zielonego Ladu. Krytycy
referendum oceniali jednak, ze pytanie zostalo sformulowane z gory pod
okreslona teze i mialo charakter populistyczny.

Na warszawskiej Bialolece trwa spor dotyczacy domu stojacego na trasie
planowanej przebudowy ulicy Bialoleckiej. Inwestycja warta blisko 100
milionow zlotych zostala czesciowo zablokowana przez wlasciciela
nieruchomosci przy ulicy Kusznikow 27. Cezary Lusinski oskarza wladze
miasta o probe odebrania rodzinnego domu za zbyt niskie odszkodowanie
wynoszace 445 tysiecy zlotych. W mediach spolecznosciowych napisal, ze
miasto chce zburzyc budynek i poprowadzic w tym miejscu sciezke rowerowa.
Wedlug planow inwestycji dom koliduje jednak bezposrednio z nowym pasem
ruchu dla samochodow, a nie jedynie z trasa rowerowa. Obecnie kierowcy
musza wykonywac w tym miejscu ostry zygzak, ktory ma zostac zlikwidowany po
przebudowie drogi. Projekt realizowany przez firme Skanska obejmuje
czterokilometrowy odcinek ulicy, nowe chodniki, sciezki rowerowe oraz wazna
magistrale kanalizacyjna. Ratusz podkresla, ze wlasciciele wiedzieli o
planowanej rozbiorce juz od 2018 roku, a miejscowy plan zagospodarowania z
2010 roku przeznaczal teren pod droge, a nie zabudowe mieszkaniowa. Wycena
nieruchomosci zostala przygotowana z uwzglednieniem drogowego przeznaczenia
dzialki. Wlasciciele nie zgodzili sie rowniez na proponowany lokal
zastepczy. Urzednicy przypomnieli, ze podobna sytuacja miala miejsce
wczesniej przy ulicy Powstancow Slaskich, gdzie jeden dom przez wiele lat
blokowal rozbudowe drogi. W zeszlym tygodniu przedstawiciele miasta
probowali wejsc na posesje, ale nie zostali wpuszczeni. Na drzwiach
pozostawiono zawiadomienie o wyznaczeniu terminu przejecia nieruchomosci na
21 maja. Ratusz zapowiedzial, ze jesli wlasciciele nie wydadza kluczy
dobrowolnie, do akcji wkroczy komornik z policja i straza miejska, choc
miasto nadal deklaruje chec polubownego rozwiazania konfliktu.

SPORT

Gornik Zabrze zostal sprywatyzowany i trafi w rece Lukasa Podolskiego.
Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Zabrze radni jednoglosnie zgodzili
sie na sprzedaz wiekszosciowego pakietu akcji klubu spolce LP Holding GmbH
nalezacej do bylego reprezentanta Niemiec. W glosowaniu uczestniczylo 24 z
25 radnych i wszyscy obecni poparli transakcje. Oznacza to historyczny
przelom dla klubu, ktory przez ostatnie lata pozostawal pod kontrola
miasta. Dyskusje o prywatyzacji Gornika trwaly od dawna, jednak dopiero po
przyjsciu Podolskiego do Zabrza w 2021 roku pojawila sie realna szansa na
zmiane wlasciciela. Miasto zachowa jednak tzw. zlota akcje, dzieki ktorej
nadal bedzie mialo swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej klubu. W
umowie zapisano rowniez, ze nowy wlasciciel nie bedzie mogl zmienic nazwy,
herbu ani przeniesc Gornika do innego miasta. Finalizacja transakcji ma
nastapic 21 maja na stadionie klubu. Cena za przejecie 86 procent akcji
wynosi niespelna 4 miliony zlotych. Dodatkowo LP Holding GmbH zobowiazal
sie do dokapitalizowania klubu kwota okolo 12,5 miliona zlotych w ciagu
trzech lat. Spolka Podolskiego byla jedynym podmiotem zainteresowanym
zakupem klubu. Prezydent Zabrza Kamil Zbikowski przyznal, ze negocjacje
trwaly dziewiec miesiecy i obejmowaly setki roznych kwestii zwiazanych z
zabezpieczeniem interesow miasta oraz klubu. Podkreslil, ze samorzad nie
powinien prowadzic dzialalnosci sportowej na tak wysokim poziomie i uznal
prywatyzacje za jedyne rozsadne rozwiazanie. Podolski juz wczesniej
posiadal 8,3 procent akcji Gornika, po zakupie udzialow od Allianz Polska
Services pod koniec 2025 roku. Teraz byly pilkarz reprezentacji Niemiec
bedzie mogl realizowac swoja wizje rozwoju klubu, ktory w przyszlym sezonie
zagra w eliminacjach europejskich pucharow.

UEFA planuje prawdziwa rewolucje w eliminacjach do mistrzostw Europy i
mistrzostw swiata. Organizacja od kilku lat intensywnie zmienia formaty
swoich rozgrywek, czego przykladem byly reformy Ligi Mistrzow, Ligi Europy
i Ligi Konferencji. Teraz podobne zmiany maja objac rowniez kwalifikacje
reprezentacyjne. Obecnie druzyny narodowe sa podzielone na 12 grup
eliminacyjnych, a bezposredni awans uzyskuja zwyciezcy grup i czesc ekip z
drugich miejsc. Wedlug informacji Mateusza Ligezy z Radia Zet UEFA chce
odejsc od obecnego modelu i stworzyc system bardziej przypominajacy faze
ligowa Ligi Mistrzow. Plan zaklada podzial 36 najwyzej notowanych
reprezentacji w rankingu UEFA na trzy grupy po 12 druzyn. Kazdy zespol
mialby rozegrac szesc spotkan – z jednym rywalem mecz i rewanz, a z
czterema kolejnymi po jednym meczu. Losowanie decydowaloby o konkretnych
parach. UEFA chce w ten sposob ograniczyc spotkania skrajnie nierownych
druzyn, takie jak mecze Anglii z San Marino. Wedlug medialnych doniesien po
szesc najlepszych reprezentacji z kazdej grupy mialoby uzyskiwac awans na
Euro. Druzyny z miejsc 37 – 54 w rankingu UEFA mialyby natomiast wlasne
kwalifikacje z zagwarantowanymi dwoma miejscami na turnieju oraz
dodatkowymi szansami poprzez Lige Narodow. Z jednej strony ma to zwiekszyc
szanse slabszych reprezentacji, takich jak Gibraltar, San Marino czy
Luksemburg, z drugiej utrudnic zycie najwiekszym potegom, ktore straca
mozliwosc zdobywania latwych punktow. Podobny system UEFA chce wprowadzic
rowniez w eliminacjach do mistrzostw swiata 2030. Wedlug BBC takze tam 36
najlepszych druzyn zostaloby podzielonych na trzy grupy po 12
reprezentacji, a pozostale kraje walczylyby osobno. Aleksander Ceferin
przekonuje, ze nowy format poprawi rownowage rozgrywek, zmniejszy liczbe
meczow i zapewni kibicom bardziej atrakcyjne widowiska. Zmiany nie maja
jednak wejsc w zycie od razu. Najprawdopodobniej obecny system zostanie
utrzymany jeszcze podczas najblizszych eliminacji, a reformy zaczna
obowiazywac dopiero przed Euro 2032 i mundialem 2030.

Polscy siatkarze rozpoczeli sezon reprezentacyjny sparingowym meczem z
Serbia i od razu zafundowali kibicom niezwykle emocjonujace widowisko.
Spotkanie zakonczylo sie porazka Bialo-Czerwonych 2:3, choc w tie-breaku
Polacy prowadzili juz 13:10 i byli o krok od zwyciestwa. Selekcjoner Nikola
Grbic zdecydowal sie dac szanse kilku mlodym zawodnikom, rozpoczynajac
przeglad kadry przed Liga Narodow i mistrzostwami Europy. W pierwszym secie
bardzo dobrze prezentowal sie Mikolaj Sawicki, a Polacy skutecznie
blokowali rywali i wykorzystywali ich bledy. Serbowie mieli jednak groznego
lidera w postaci Masulovicia, ktory regularnie zdobywal punkty ze skrzydla.
Pierwsza partie Polska wygrala 25:23 po bledzie serwisowym Marinovicia. W
drugim secie Serbowie poprawili zagrywke i przejeli inicjatywe, mimo dobrej
gry Bartlomieja Lemanskiego oraz skutecznych akcji Dawida Dulskiego. Rywale
utrzymali przewage do konca seta i wyrownali stan meczu. Trzecia partia
byla bardzo wyrownana, choc Polacy momentami prowadzili nawet trzema
punktami. Serbowie ostatecznie zwyciezyli jednak po emocjonujacej grze na
przewagi 28:26. W czwartej odslonie Polacy znow pokazali charakter.
Kluczowe okazaly sie udane akcje Jakuba Kiedosa i Mateusza Nowaka, ktore
pozwolily odskoczyc rywalom. Bialo-Czerwoni wygrali seta 25:22 i
doprowadzili do tie-breaka. Decydujaca partia rozpoczela sie swietnie dla
Polski. As serwisowy Marcela Bakaja, skuteczne ataki Kiedosa i bloki
Majchrzaka dawaly przewage. Polacy prowadzili juz 13:10 i byli bardzo
blisko zwyciestwa. W koncowce po bledach Kiedosa i Dulskiego Serbia
wyrownala jednak na 13:13, a nastepnie lepiej wytrzymala nerwowa gre na
przewagi. Ostatecznie tie-break zakonczyl sie wynikiem 16:14 dla Serbow, a
caly mecz 3:2. Kolejne sparingi reprezentacja Polski rozegra z Ukraina i
Bulgaria.

Matty Cash zdobyl pierwsze trofeum w swojej karierze. Aston Villa z
reprezentantem Polski w skladzie wygrala final Ligi Europy z Freiburgiem
3:0 i siegnela po europejski puchar. Final rozegrano w Stambule, a
faworytem byli Anglicy prowadzeni przez Unaia Emery’ego, specjaliste od
tych rozgrywek, ktory wczesniej czterokrotnie wygrywal Lige Europy z
Sevilla i Villarrealem. Freiburg po raz pierwszy w historii dotarl do
finalu europejskiego pucharu i wczesniej wyeliminowal miedzy innymi Celte
Vigo oraz Brage. Aston Villa rowniez imponowala w fazie pucharowej,
rozbijajac Bologne i Nottingham Forest. Pierwsza polowa finalu przyniosla
dwa efektowne gole dla zespolu z Birmingham. Najpierw Youri Tielemans
popisal sie mocnym strzalem z woleja, nie dajac szans bramkarzowi
Freiburga. Tuz przed przerwa Emiliano Buendia podwyzszyl wynik po
precyzyjnym strzale przy dalszym slupku. Po zmianie stron Aston Villa
calkowicie kontrolowala spotkanie. Buendia do gola dolozyl takze asyste,
idealnie obslugujac Morgana Rogersa, ktory zdobyl trzecia bramke. Freiburg
nie byl w stanie odpowiedziec na dominacje angielskiej druzyny i przegral
final 0:3. Dla Aston Villi to pierwszy triumf w historii Ligi Europy. Klub
z Birmingham zapewnil sobie rowniez udzial w Lidze Mistrzow w sezonie
2026/2027. Matty Cash rozegral caly final i zostal ukarany zolta kartka.
Spotkanie prowadzil francuski sedzia Francois Letexier, a final odbyl sie
na stadionie Besiktas Park w Stambule.

Tylko zlamasy czytaja gazetke,a zaluja kasy (Na Smerfny Fundusz Gargamela)

STRONA INTERNETOWA: https://gazetka-gargamela.eu/

abujas12@gmail.com

http://www.smerfnyfunduszgargamela.witryna.info/

http://www.portalmorski.pl/crewing/index.php?id=wiadomosci

http://www.maritime-security.eu/

http://MyShip.com

Jezeli chcesz sie zapisac na liste adresowa lub z niej wypisac, jak rowniez

dokuczyc Gargamelowi – MAILUJ abujas12@gmail.com

GAZETKA NIE DOSZLA: gazetka@pds.sos.pl

Dla Dobrych Wujkow Marynarzy:

(ktorzy czytajac gazetke pamietaja ze sa na swiecie chore dzieciaczki):

Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER,

Krakow, ul. Wyslouchow 30a/43.

BNP Baribas nr 19 1750 0012 0000 0000 2068 7436

Konieczny dopisek “MARYNARSKIE POGOTOWIE GARGAMELA”

wplaty w EURO (przelew zagraniczny) PL72 1750 0012 0000 0000 2068 7452

wplaty w USD (przelew zagraniczny) PL22 1750 0012 0000 0000 2068 7479

wplaty w GBP (przelew zagraniczny) PL15 1750 0012 0000 0000 3002 5504

BIC(SWIFT) PPABPLPKXXX

Konieczny dopisek “MARYNARSKIE POGOTOWIE GARGAMELA”

Dla wypelniajacych PiT:

Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER,

numer KRS 0000124837:

“Wspomoz nas!”

teskty na podstawie Onet, TVN, Info Szczecin, Nadmorski, WP, Fakty

Sportowe, NATIONAL Geographic, Sport pl, Detektyw online, Poscigi pl.