Dzien dobry – tu Polska – 21.05.2026

DZIEN DOBRY – TU POLSKA GAZETA MARYNARSKA im. Kpt. Ryszarda Kucika

Rok MMXXVI Nr 142 (6974)

21 maja 2026 r.

Pogoda

Jutro pogodnie, miejscami slonecznie, bez wiekszych opadow. Temperatura do
okolo 24 st. C, w nocy okolo 11 st. C.

Kursy walut

EUR – 4,24 zl

USD – 3,65 zl

GBP – 4,88 zl

CHF – 4,63 zl

Dzien dobry Czytelnicy 🙂 Milego czwartku 🙂

Ania Iwaniuk

Dowcip

Zona mowi do meza:

– Kochanie, chyba przesadzilam z zakupami”

– Dlaczego tak myslisz?

– Bo ochroniarz w galerii pozegnal mnie slowami: “Do zobaczenia jutro”.

Minister sprawiedliwosci Waldemar Zurek zapowiedzial dzialania w sprawie
wyjazdu Zbigniewa Ziobry do Stanow Zjednoczonych i ustalenia, na jakiej
podstawie byly minister sprawiedliwosci dostal sie do USA. Sprawa ma
zwiazek z doniesieniami Reutersa, wedlug ktorych wiceszef amerykanskiej
dyplomacji Christopher Landau mial polecic umozliwienie Ziobrze wjazdu do
Stanow Zjednoczonych, a byly szef resortu sprawiedliwosci mial otrzymac
wize dziennikarska. Zurek poinformowal, ze polskie wladze zwrocily sie
roznymi drogami, miedzy innymi do MSZ i ambasadora USA, aby potwierdzic, w
jaki sposob Ziobro wjechal do Stanow Zjednoczonych, jaki ma status i kto
udzielil mu zgody na pobyt. Minister mowil takze, ze strona polska chce
ustalic, gdzie Ziobro sie zatrzymal oraz kto mu pomagal. Wskazal, ze w
przestrzeni medialnej pojawiaja sie informacje o jego roli jako
korespondenta jednego z mediow, dlatego pojawia sie pytanie, czy moglo
dojsc do pomocnictwa. Zurek przypomnial przy tym, ze szef tej stacji ma byc
przesluchiwany przez prokurature. Minister nie wykluczal wczesniej wezwania
do prokuratury Adama Bielana i Jacka Kurskiego, jesli potwierdza sie
informacje o mozliwej pomocy politycznej. Podkreslil, ze gotowy jest juz
wniosek ekstradycyjny, ale resort czeka na rozstrzygniecie sadu dotyczace
tymczasowego aresztowania. Zurek zapowiedzial tez ustalanie droga
dyplomatyczna, czy Ziobro ma w Stanach Zjednoczonych specjalny polityczny
parasol ochronny. Rownolegle resort sprawiedliwosci bada sprawe statusu
Zbigniewa Ziobry i Marcina Romanowskiego na Wegrzech, poniewaz obaj
otrzymali tam azyl polityczny. Zurek poinformowal, ze Polska domaga sie,
aby Wegry ponownie przeanalizowaly decyzje i uchylily ja, jesli zostala
formalnie podjeta, a jego zdaniem status ten mogl zostac wyludzony.
Minister zapowiedzial takze probe uniewaznienia dokumentu, na podstawie
ktorego Ziobro wyjechal, w tym ewentualnego paszportu konwencyjnego
genewskiego. Ziobro i Romanowski maja zarzuty w sledztwie dotyczacym
Funduszu Sprawiedliwosci; wobec Ziobry sformulowano 26 zarzutow, w tym
kierowanie grupa przestepcza, a wobec Romanowskiego 11 zarzutow.

Wiceprezydent USA J.D. Vance podczas briefingu prasowego w Bialym Domu
odniosl sie do sprawy amerykanskich wojsk w Polsce i Europie. Zaprzeczyl,
ze Stany Zjednoczone zredukowaly liczebnosc wojsk w Polsce o 4000
zolnierzy. Wyjasnil, ze chodzi o opoznienie rozmieszczenia wojsk, ktore
mialy trafic do Polski, a nie o redukcje obecnosci wojskowej. Wedlug
Vance’a jest to standardowe opoznienie rotacji, ktore czasami zdarza sie w
takich sytuacjach. Pytanie padlo w kontekscie zarzutu, dlaczego USA mialyby
“nagradzac Wladimira Putina i karac najlepszego sojusznika USA”. Vance
odpowiedzial, ze Polska jest w stanie bronic sie przy duzym wsparciu Stanow
Zjednoczonych. Zaznaczyl, ze administracja nie mowi o wycofaniu wszystkich
amerykanskich wojsk z Europy. Wedlug niego chodzi o przesuniecie czesci
zasobow w taki sposob, aby maksymalizowac bezpieczenstwo Ameryki.
Wiceprezydent stwierdzil, ze nie uwaza tego za zle dla Europy, poniewaz ma
to zachecac panstwa europejskie do wziecia wiekszej odpowiedzialnosci za
wlasne bezpieczenstwo. Podkreslil tez, ze Stany Zjednoczone nie moga byc
“zandarmem swiata”. Vance dodal, ze ostateczna decyzja dotyczaca tego,
dokad zostana skierowane wojska, nie zostala jeszcze podjeta. W dalszej
czesci wypowiedzi krytykowal europejskie media, mowiac, ze przez cale zycie
slyszal ich narzekania na Stany Zjednoczone, miedzy innymi w sprawie
wydatkow na opieke zdrowotna, a jednym z powodow wysokich wydatkow USA na
obrone jest utrzymywanie dziesiatek tysiecy zolnierzy w Europie.

General Alexus Grynkewich, dowodca sil NATO w Europie, mowil w Brukseli o
planach dotyczacych amerykanskiej obecnosci wojskowej na kontynencie.
Zostal zapytany o szczegoly planow USA zwiazanych z wycofaniem czesci
zolnierzy z Europy. Przypomnial, ze zgodnie z ogloszeniem prezydenta
Donalda Trumpa wycofanych ma zostac piec tysiecy zolnierzy. Chodzi o
brygade pancerna, ktora ma powrocic, a strona amerykanska oglosila takze
wstrzymanie rozlokowania. Grynkewich dodal, ze planowane sa rowniez
mniejsze modyfikacje dotyczace kolejnych kilkuset zolnierzy, ale calkowita
liczba pozostaje na poziomie pieciu tysiecy. General podkreslil, ze
planowanie nadal trwa i ze bedzie uczestniczyl w tych pracach zarowno po
stronie europejskiej, jak i amerykanskiej. Wskazal, ze w Sojuszu wiele sie
zmienilo, szczegolnie w Polsce i panstwach baltyckich, ktore intensywnie
rozbudowaly potencjal swoich sil zbrojnych. Jako przyklady wymienil w pelni
operacyjna i skuteczna wielonarodowa brygade na Lotwie z udzialem Kanady
oraz rozbudowe niemieckiej brygady na Litwie. Wedlug Grynkewicha
wzmacnianie europejskiego filaru NATO sprawia, ze sily amerykanskie moga
byc czesciowo wycofywane, a USA moga ograniczac sie do zapewniania tych
kluczowych zdolnosci, ktorych sojusznicy europejscy jeszcze nie maja.
General zaznaczyl, ze nie moze podac dokladnego harmonogramu, bo proces
jest rozciagniety na lata. W artykule przypomniano takze, ze Pentagon
zapowiedzial na poczatku maja wycofanie pieciu tysiecy zolnierzy z Niemiec,
a Reuters informowal o anulowaniu planow rotacyjnego przemieszczenia
czterech tysiecy zolnierzy do Polski. Wladyslaw Kosiniak-Kamysz po rozmowie
z szefem Pentagonu Petem Hegsethem przekazal, ze Polska jest okreslana jako
modelowy sojusznik i ze nie zapadla decyzja o zmniejszeniu zdolnosci wojsk
amerykanskich w Polsce.

Agencja Bezpieczenstwa Wewnetrznego zatrzymala trzy osoby podejrzewane o
szpiegostwo na rzecz Rosji. Informacje przekazal minister koordynator sluzb
specjalnych Tomasz Siemoniak. Zatrzymani to Polacy w wieku od 48 do 62 lat.
Dzialania zostaly przeprowadzone na polecenie Podlaskiego Wydzialu
Zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Siemoniak poinformowal o sprawie na
platformie X. Wedlug jego wpisu zatrzymanym zarzuca sie dzialania
wywiadowcze. Mialy one polegac na rozpoznawaniu rozmieszczenia wojsk NATO
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podejrzani mieli takze wytwarzac i
udostepniac materialy o charakterze propagandowym oraz dezinformacyjnym.
Wobec wszystkich trzech osob Sad Rejonowy w Bialymstoku zastosowal
tymczasowe aresztowanie. Srodek zapobiegawczy zostal wyznaczony na trzy
miesiace. Minister zaznaczyl, ze sledztwo ma charakter rozwojowy, co
oznacza, ze sluzby i prokuratura moga prowadzic dalsze czynnosci w tej
sprawie.

Premier Wegier Peter Magyar przybyl do Polski, a pierwsza czesc jego wizyty
odbywa sie w Krakowie. Wedlug zapowiedzi krakowski etap wizyty ma charakter
prywatny. W programie przewidziano dwa glowne punkty: zwiedzanie katedry
wawelskiej oraz rozmowe z metropolita krakowskim. Delegacja wegierska
planuje zlozenie wiencow przy pomniku sw. Jana Pawla II przed katedra.
Wience maja zostac zlozone takze wewnatrz swiatyni w miejscach zwiazanych z
postaciami waznymi rowniez dla Wegier. Chodzi o krzyz sw. Jadwigi oraz
grobowiec krola Stefana Batorego. Po zakonczeniu wizyty i spotkania
Konsulat Generalny Wegier planuje briefing prasowy z udzialem premiera
Magyara. W artykule przypomniano, ze Magyar po pierwszym posiedzeniu rzadu
13 maja potwierdzil wczesniejsze zapowiedzi dotyczace pierwszej
zagranicznej podrozy w roli szefa rzadu. Zapowiedzial wtedy, ze uda sie
wlasnie do Polski. W trakcie pobytu ma odwiedzic takze Warszawe. W stolicy
zaplanowano miedzy innymi spotkania z premierem Donaldem Tuskiem i
prezydentem Karolem Nawrockim. Magyar poinformowal, ze w wizytach bedzie mu
towarzyszyc siedmioro ministrow. Z Krakowa do Warszawy premier Wegier ma
pojechac pociagiem. Po zakonczeniu wizyty w Polsce planuje udac sie do
Wiednia, a nastepnie wrocic pociagiem do Budapesztu.

Zapowiedz umowy z tajwanskim Foxconnem oraz wsparcie z Krajowego Planu
Odbudowy ponownie uruchomily temat polskiego samochodu elektrycznego.
Minister klimatu i srodowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowala 13 maja,
ze 4,5 miliarda zlotych ma zostac zainwestowane w Polski Hub
Elektromobilnosci. Wedlug jej zapowiedzi w Jaworznie ma powstac jedna z
najnowoczesniejszych polskich fabryk, oparta na krajowym kapitale. Minister
mowila, ze oznacza to nowy rozdzial w obszarze polskiej motoryzacji.
Minister aktywow panstwowych Wojciech Balczun wskazywal, ze w Polsce
budowany bedzie samochod pod polska marka, ale na bazie rozwiazan
technologicznych firmy Foxconn. Dodal, ze samochody maja byc sprzedawane
najpierw w Polsce, a pozniej w calej Europie. Prezes ElectroMobility Poland
Cyprian Gronkiewicz mowil o trzech modelach, wsrod ktorych na pewno
znajdzie sie SUV. Spolka nie ujawnia jeszcze nazwy marki, poniewaz, jak
tlumaczy rzecznik EMP Piotr Michniuk, na rynku motoryzacyjnym nowa marke
przedstawia sie blizej rozpoczecia produkcji. Wedlug obecnych zalozen
produkcja ma ruszyc w 2029 roku. Na tym etapie spolka nie podaje, ile aut
rocznie mialoby zjezdzac z linii montazowych ani na poczatku, ani docelowo.
Tomasz Beben, prezes Polskiego Stowarzyszenia Dystrybutorow i Producentow
Czesci Motoryzacyjnych, ocenil, ze projekt polskiego auta elektrycznego
wszedl w zupelnie nowa faze. Podkreslil, ze wczesniejsza koncepcja Izery
funkcjonowala bardziej jako ambitna wizja niz projekt przemyslowy. Teraz,
wedlug niego, pojawiaja sie trzy konkretne elementy: partner
technologiczny, lokalizacja i finansowanie, choc przed projektem wciaz
stoja bardzo trudne etapy.

Artykul Martina Uhlira pokazuje rozwoj robotyki i sztucznej inteligencji
jako kontynuacje dawnej ludzkiej pokusy tworzenia sztucznej istoty. Autor
przypomina, ze juz sredniowieczni mistycy zastanawiali sie, jak powolac do
zycia golema, czyli sztuczna istote porownywana do biblijnego Adama,
ktoremu Bog stworzyl cialo, ale nie tchnal jeszcze duszy. Wspolczesne
roboty sa w tekscie przedstawione jako dowod, ze podobna pasja wciaz
towarzyszy ludzkosci. Autor wskazuje na roznorodnosc dzisiejszych
konstrukcji, ktore powstaja w badaniach prowadzonych w wielu kierunkach.
Wymienia mechaniczne psy, szescionozne pajaki, owadzie drony, potezne
dwunozne maszyny wykonujace salta oraz smukle, podobne do ludzi androidy.
Te ostatnie porownuje do tworow, ktore moglyby wyjsc z laboratorium Wiktora
Frankensteina. Tekst buduje obraz technologii, ktora coraz bardziej zbliza
sie do dawnych wyobrazen o sztucznym zyciu. Jednoczesnie nie opisuje
robotow wylacznie jako narzedzi, ale jako element szerszego ludzkiego
dazenia do przekraczania granic rozwoju. Uhlir zostal przedstawiony jako
czlonek rady redakcyjnej czeskiego tygodnika “Respekt” oraz autor ksiazki
popularnonaukowej “Jak jsme se stali lidmi”. W artykule przypomniano takze,
ze w 2000 roku otrzymal Nagrode Akademii Nauk Republiki Czeskiej za
popularyzacje nauki oraz Nagrode Przewodniczacego Rady Rzadu Republiki
Czeskiej za badania i rozwoj.

Lech Walesa i Jerzy Buzek zostali odznaczeni w Parlamencie Europejskim
pierwszym Europejskim Orderem Zaslugi za dzialania na rzecz integracji
europejskiej. Wsrod wyroznionych znalezli sie rowniez miedzy innymi Angela
Merkel i Wolodymyr Zelenski, ktory nie odebral odznaczenia osobiscie.
Ceremonie w Strasburgu otworzyla szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta
Metsola. Podkreslila, ze Unia Europejska nie zostala nikomu podarowana,
lecz byla budowana traktat po traktacie i kryzys po kryzysie przez ludzi,
ktorzy po zniszczeniach II wojny swiatowej zdecydowali sie odbudowac
silniejsza i lepsza Europe. Sposrod 20 laureatow 13 przyjechalo do
Strasburga osobiscie. Lech Walesa otrzymal tytul Wybitnego Czlonka
Europejskiego Orderu Zaslugi, a Jerzy Buzek tytul Honorowego Czlonka
Europejskiego Orderu Zaslugi. Odznaczenia wreczaly wspolnie Roberta Metsola
i przewodniczaca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Walesa i Buzek
zostali przywitani w Parlamencie Europejskim owacjami na stojaco. Walesa
powiedzial, ze przyjmuje odznaczenie jako uznanie dla zwycieskiej walki
Solidarnosci, ktorej przewodzil. Ostrzegl takze, ze jesli Rosji uda sie
zdobyc Ukraine, to wyjdzie ona na prowadzenie w jednobiegunowym
przewodzeniu swiatu, dlatego trzeba zrobic wszystko, aby do tego nie
dopuscic. Buzek powiedzial, ze traktuje wyroznienie jako nagrode dla calego
Parlamentu Europejskiego, w ktorym spedzil 20 lat. Podkreslil, ze swiat
dywidendy pokoju, taniego gazu, bezpiecznego handlu z Chinami i
amerykanskiej ochrony juz nie istnieje, dlatego Unie trzeba na nowo
przemyslec i umocnic. Wsrod laureatow byli takze Angela Merkel, Anibal
Cavaco Silva, kardynal Pietro Parolin, Maia Sandu i Oleksandra Matwijczuk,
a nominacja Merkel wzbudzila kontrowersje z powodu zarzutow dotyczacych jej
polityki wobec Rosji.

Katarzyna Kotula w “Faktach po Faktach” mowila o rozporzadzeniu dotyczacym
transkrypcji zagranicznych aktow malzenstw jednoplciowych. Zostala zapytana
o termin podpisania dokumentu po informacji ministra spraw wewnetrznych i
administracji Marcina Kierwinskiego, ze powinno dojsc do tego w srode lub
czwartek. Kotula zapowiedziala, ze do konca tygodnia rozporzadzenie bedzie
podpisane. Wyjasnila, ze ma to byc systemowa zmiana wykonujaca wyrok
Trybunalu Sprawiedliwosci Unii Europejskiej i obejmujaca wszystkie
malzenstwa posiadajace zagraniczny akt malzenstwa. Przypomniala, ze Wroclaw
nie czekal i w piatek tamtejszy Urzad Stanu Cywilnego dokonal transkrypcji
zagranicznego aktu malzenstwa jednoplciowej pary, ktora jest razem od okolo
50 lat. Byla to pierwsza taka procedura w Polsce przeprowadzona bez
koniecznosci wczesniejszego orzeczenia sadowego. Kotula powiedziala, ze
zaluje, iz rzadowi zabraklo wczesniej odwagi i determinacji, aby wprowadzic
zmiane, na przyklad rejestrowane zwiazki partnerskie, juz w poprzednim
roku. Artykul przypomina, ze w marcu Naczelny Sad Administracyjny orzekl w
sprawie transkrypcji aktu malzenstwa dwoch Polakow, ktorzy legalnie zawarli
malzenstwo w Berlinie w 2018 roku. NSA nakazal dokonanie wpisu, a w
ubieglym tygodniu w Warszawie ich akt zostal jako pierwszy akt malzenstwa
jednoplciowego w Polsce przeniesiony do rejestru w drodze transkrypcji. Od
marca NSA nakazal transkrypcje aktow malzenstwa w sumie siedmiu par
jednoplciowych. Kotula ocenila, ze dzis wokol tej sprawy nie ma juz
wiekszych emocji i ze nawet proby rozpalania sporu po prawej stronie sceny
politycznej nie przynosza efektu. Dodala, ze apelowano do premiera o zmiane
wahajacego sie stanowiska, a przez tygodnie i miesiace w Kancelarii Prezesa
Rady Ministrow pracowano nad wspolnym stanowiskiem rzadu.

W sieci pojawila sie informacja, ze inicjatywa kibicow Triada Kresom
zostala odznaczona przez prezydenta Karola Nawrockiego Srebrnym Krzyzem
Zaslugi, ale Kancelaria Prezydenta temu zaprzeczyla. Wpis z 14 maja 2026
roku opublikowany na profilu Triada Kresom w serwisie X glosil, ze
10-letnia dzialalnosc inicjatywy na rzecz wsparcia rodakow na Kresach
zostala zauwazona i doceniona. Autorzy wpisu twierdzili, ze za wsparcie
Polakow na Kresach zostali odznaczeni przez prezydenta Srebrnym Krzyzem
Zaslugi. Triada Kresom to inicjatywa kibicow Arki Gdynia, Cracovii i Lecha
Poznan, ktora organizuje zbiorki oraz licytacje, a zysk z nich ma trafiac
na wsparcie Polakow na Kresach Wschodnich. Do wpisu dolaczono zdjecie
odznaczenia i dokumentu, ktory mial byc postanowieniem prezydenta z 27
kwietnia 2026 roku. Informacja szybko zaczela byc rozpowszechniana w
mediach spolecznosciowych, a pod wpisami pojawily sie gratulacje i
komentarze wyrazajace dume z rzekomego docenienia oddolnej inicjatywy
kibicowskiej. Konkret24 sprawdzil sprawe i oznaczyl te informacje jako
falszywa. Zwrocono uwage, ze Triada Kresom jest oznaczona na Facebooku jako
organizacja pozarzadowa, ale nie odnaleziono jej w bazie ngo.pl, opp.ngo
ani w bazie Narodowego Instytutu Wolnosci. Przypomniano tez, ze na stronie
prezydenta Krzyz Zaslugi jest opisany jako odznaczenie nadawane konkretnym
osobom, ktore zasluzyly sie dla panstwa lub obywateli, a nie grupom czy
akcjom. W rzekomym dokumencie nie wskazano zadnej osoby z imienia i
nazwiska, a na stronie prezydenta nie bylo komunikatu o takim odznaczeniu.
Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta odpowiedzialo Konkret24, ze informacja
o uhonorowaniu Akcji Triada Kresom Srebrnym Krzyzem Zaslugi jest
nieprawdziwa. Kancelaria podala takze, ze zdjecie zamieszczone w poscie
jest fotomontazem sporzadzonym na podstawie zdjecia prawdziwej legitymacji
odznaczeniowej.

SPORT

Natalia Bajor wygrala turniej WTT Feeder w Portugalii po bardzo udanym
wystepie, w ktorym potwierdzila, ze wraca do szerokiej swiatowej czolowki.
Przed polfinalem miala juz za soba trzy zwyciestwa, a w walce o final
zmierzyla sie z Tajwanka Li Yu-Jhun, ktora awansowala ostatnio na 51.
miejsce w rankingu ITTF, podczas gdy Bajor byla 55. Mimo spodziewanej
trudnej przeprawy Polka wygrala 3:0, choc sety byly wyrownane i konczyly
sie roznicami trzech oraz czterech punktow. W finale jej rywalka byla
Japonka Asuka Sasao, zajmujaca 108. miejsce w rankingu, ale bardzo dobrze
grajaca w calym turnieju. Bajor wygrala pierwszego seta 12:10, choc
prowadzila juz 9:4 i 10:7, a Japonka doprowadzila do gry na przewagi. Druga
partie Sasao wygrala 11:5, ale w trzeciej Bajor znow objela prowadzenie i
mimo nerwowej koncowki zwyciezyla 11:8. W czwartym secie Polka prowadzila
7:4 i 8:4, lecz Japonka odrobila straty, obronila sie i wygrala 13:11,
doprowadzajac do decydujacej partii. W piatym secie gra byla bardzo
wyrownana, a przy 9:9 Sasao pomogl kant stolu, ale Bajor utrzymala
koncentracje. Polka miala meczbola przy 10:9, potem musiala bronic przewagi
rywalki, ale ostatecznie wygrala 13:11 po odwazniejszej koncowce i bledzie
Japonki. Za triumf Bajor otrzymala 1450 dolarow oraz 125 punktow do
rankingu, co prawdopodobnie pozwoli jej wrocic do czolowej piecdziesiatki
swiata. Autorka tekstu podkresla, ze znakomicie dzialal jej bekhend, a
szybkie uderzenia w przeciwlegle krance stolu skutecznie sprawdzaly sie
nawet przeciwko zawodniczkom z Azji.

Gornik Zabrze przezywa najlepszy okres od wielu lat, a sukces dawnego klubu
skomentowal Igor Angulo, jeden z najwazniejszych pilkarzy zabrzan z
ostatniej dekady. Hiszpan gral w Gorniku w latach 2016 – 2020, rozegral 154
mecze, zdobyl 88 bramek i mial 21 asyst. W sezonie 2018/19 strzelil 24 gole
w Ekstraklasie i zostal krolem strzelcow. Wczesniej pomogl klubowi wrocic
do najwyzszej ligi, a pozniej awansowac do europejskich pucharow i utrzymac
sie w elicie. Teraz Gornik zdobyl Puchar Polski, pierwszy od 54 lat, a na
kolejke przed koncem sezonu jest wiceliderem ligi. Jesli utrzyma drugie
miejsce, osiagnie najlepszy wynik od 35 lat i zagra w kwalifikacjach Ligi
Mistrzow, w ktorych poprzednio wystepowal w sezonie 1988/89, gdy rozgrywki
nosily jeszcze nazwe Pucharu Europy. Angulo powiedzial, ze byl absolutnie
zachwycony triumfem Gornika i ze klub oraz kibice zasluzyli na taki moment
po dlugim oczekiwaniu. Podkreslil charakter i konsekwencje druzyny przez
caly sezon, co jego zdaniem czyni osiagniecie jeszcze wazniejszym. Byly
napastnik docenil takze Lukasa Podolskiego, wskazujac na jego znaczenie nie
tylko na boisku, ale rowniez przez osobowosc, przywodztwo i doswiadczenie.
Pozytywnie ocenil rowniez trenera Michala Gasparika, ktorego nazwal
szkoleniowcem o silnej osobowosci i klarownych pomyslach. Angulo uwaza, ze
Gornik idzie w dobra strone, ma wieksza stabilnosc i jasniejsza wizje
dlugoterminowa, ale do skutecznej rywalizacji w Europie oraz regularnej
walki o krajowe tytuly potrzebuje glebszego skladu, wiekszego doswiadczenia
i stabilnosci finansowej.

Ewa Pajor stanie przed szosta szansa na zdobycie Ligi Mistrzyn, jedynego
trofeum, ktorego wciaz brakuje jej w imponujacym dorobku. Polka jest
najlepsza polska pilkarka i jedna z czolowych napastniczek swiata, a od
lipca 2024 roku wystepuje w FC Barcelonie. Od transferu do katalonskiego
klubu zdobyla juz szesc trofeow: dwa mistrzostwa Hiszpanii, dwa Puchary
Krolowej i dwa Superpuchary Hiszpanii. W Lidze Mistrzyn piec razy byla
blisko triumfu, ale za kazdym razem final konczyl sie dla niej porazka.
Teraz Barcelona z Pajor w skladzie zmierzy sie z Olympique Lyon, czyli
zespolem, ktory trzykrotnie odbieral Polce tytul w decydujacym meczu: w
sezonach 2015/16, 2017/18 i 2019/20. Artykul przypomina emocjonalne sceny
po polfinale z Bayernem Monachium, gdy po ostatnim gwizdku Pajor polozyla
sie na murawie i ukrywala twarz przed kamerami, a kolezanki z druzyny
pomagaly jej wstac. Hiszpanskie media podkreslaja, ze Pajor przychodzila do
Barcelony z ambicja zdobycia tego trofeum, a rok wczesniej byla blisko
spelnienia marzenia, lecz Barcelone zatrzymal Arsenal. “Mundo Deportivo”
pisalo, ze najlepsza strzelczyni kontynentu zasluguje na tytul Ligi
Mistrzyn. Sama Pajor przed finalem mowi jednak spokojnie, ze nie denerwuje
sie, jest w dobrej formie i skupia sie na terazniejszosci. Przyznala, ze
nie moze zmienic przeszlosci ani przewidziec przyszlosci, dlatego
koncentruje sie wylacznie na finale. Podkreslila tez znaczenie taktyki,
rozmow w druzynie, dopracowania szczegolow i ciezkich treningow, aby
osiagnac szczyt formy. Final FC Barcelony z Olympique Lyon odbedzie sie w
sobote 23 maja na Ullevaal Stadion.

Petr Vlachovsky, byly trener kobiecego zespolu 1. FC Slovacko, zostal
dozywotnio zdyskwalifikowany przez UEFA po sprawie dotyczacej potajemnego
nagrywania zawodniczek. Czeska policja odkryla sprawe podczas monitorowania
uzytkownikow serwisu sluzacego do publikacji nielegalnych tresci
pornograficznych. Jesienia 2023 roku przeprowadzono przeszukanie, a na
zewnetrznym dysku nalezacym do szkoleniowca znaleziono 28 filmow z 14
pilkarkami w sytuacjach intymnych. Poszkodowane mialy od 17 do 25 lat, a
trener nagrywal je ukryta w plecaku kamera w szatni i pod prysznicami.
Wedlug artykulu pozniej wykorzystywal te materialy do wymiany z innymi
uzytkownikami wspomnianego serwisu. Na jego sprzecie znaleziono rowniez
dziewiec plikow z pornografia dziecieca. Sprawa trafila do sadu, a
Vlachovsky zostal skazany na rok pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na trzy
lata. Musial tez wyplacic kazdej z poszkodowanych pilkarek po 20 tys. euro
zadoscuczynienia i otrzymal piecioletni zakaz pracy trenerskiej, ale ten
wyrok obowiazywal tylko w Czechach. Poszkodowane i ich przedstawiciele
zglosili sie wiec do organizacji miedzynarodowych, w tym FIFPro, domagajac
sie zaostrzenia kary. UEFA, a konkretnie Komisja Kontroli, Etyki i
Dyscypliny, po wlasnym dochodzeniu nalozyla na Vlachovsky’ego dozywotni
zakaz jakiejkolwiek aktywnosci zwiazanej z pilka nozna. UEFA chce rowniez,
aby FIFA rozszerzyla zakaz na caly swiat, a czeska federacja cofnela
trenerowi licencje. FIFPro ocenilo, ze wyrok jest koniecznym sygnalem, iz w
pilce noznej nie ma miejsca na agresywne i niewlasciwe zachowania, a dobro
zawodnikow musi byc priorytetem.

Tylko zlamasy czytaja gazetke,a zaluja kasy (Na Smerfny Fundusz Gargamela)

STRONA INTERNETOWA: https://gazetka-gargamela.eu/

abujas12@gmail.com

http://www.smerfnyfunduszgargamela.witryna.info/

http://www.portalmorski.pl/crewing/index.php?id=wiadomosci

Strona główna

http://MyShip.com

Jezeli chcesz sie zapisac na liste adresowa lub z niej wypisac, jak rowniez

dokuczyc Gargamelowi – MAILUJ abujas12@gmail.com

GAZETKA NIE DOSZLA: gazetka@pds.sos.pl

Dla Dobrych Wujkow Marynarzy:

(ktorzy czytajac gazetke pamietaja ze sa na swiecie chore dzieciaczki):

Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER,

Krakow, ul. Wyslouchow 30a/43.

BNP Baribas nr 19 1750 0012 0000 0000 2068 7436

Konieczny dopisek “MARYNARSKIE POGOTOWIE GARGAMELA”

wplaty w EURO (przelew zagraniczny) PL72 1750 0012 0000 0000 2068 7452

wplaty w USD (przelew zagraniczny) PL22 1750 0012 0000 0000 2068 7479

wplaty w GBP (przelew zagraniczny) PL15 1750 0012 0000 0000 3002 5504

BIC(SWIFT) PPABPLPKXXX

Konieczny dopisek “MARYNARSKIE POGOTOWIE GARGAMELA”

Dla wypelniajacych PiT:

Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER,

numer KRS 0000124837:

“Wspomoz nas!”

teskty na podstawie Onet, TVN, Info Szczecin, Nadmorski, WP, Fakty

Sportowe, NATIONAL Geographic, Sport pl, Detektyw online, Poscigi pl.