DZIEN DOBRY – TU POLSKA GAZETA MARYNARSKA Imienia Kpt. Ryszarda Kucika (Rok
XXV nr 134) (67735) 14 maja 2025r.
Pogoda
sroda, 14 maja 21 st C
Zachmurzenie
Opady:10%
Wilgotnosc:53%
Wiatr:21 km/godz.
Dzien dobry Czytelnicy 🙂
Milego dnia 🙂
Ania Iwaniuk
Dowcip
Rozmawiaja dwie blondynki:
– Ile dalas ze ta terebke?
– Dwa razy.
Czego Holownia “nigdy” nie zrobi, co “trzeba przeprowadzic” zdaniem
Mentzena, co “zglosi” Trzaskowski. Pytania o sprawy krajowe, w tym
wprowadzanie trudnych punktow programowych, zdominowaly pierwsza czesc
debaty prezydenckiej przed niedzielnymi wyborami. Do dyskusji staneli
wszyscy kandydaci ubiegajacy sie o urzad. Wsrod odpowiedzi padaly
deklaracje o reformie systemu NFZ czy reformie mieszkalnictwa. Kandydaci na
prezydenta staneli w poniedzialek do ostatniej przed wyborami debaty.
Pierwszy z bloku pytan dotyczyl polityki krajowej, a kazdy z aspirujacych
do urzedu glowy panstwa uslyszal trzy pytania w tym zakresie. Pierwsze
pytanie zadal Piotr Witwicki z Polsat News. – Polacy czesto mowia, ze
prezydent powinien byc mezem stanu, a ten musi umiec podejmowac
najtrudniejsze decyzje. Czy macie punkty programu, ktore nie ciesza sie
dzis duza popularnoscia, ale jestescie gotowi je wprowadzac nawet wbrew
sondazom, bo uwazacie, ze to nasz interes narodowy? – brzmialo
pytanie. Szymon Holownia, kandydat Trzeciej Drogi, mowil, ze “najwazniejsza
rzecza jest dzisiaj bezpieczenstwo Polek i Polakow i tutaj nie moze byc
zadnych kompromisow” Holownia powiedzial o zakazie smartfonow w szkolach
podstawowych. – Ustawa o zakazie smartfonow w podstawowkach juz budzi opor
bardzo wielu srodowisk, w tym Ministerstwa Edukacji, ale niezaleznie od
slupkow poparcia zamierzam ja jako prezydent polozyc i znalezc dla niej
wiekszosc, bo to bezpieczenstwo naszych dzieci – zadeklarowal. I dodal: –
Deklaruje tez, ze w przeciwienstwie do niektorych moich poprzednikow, nigdy
nie ulaskawie polityka. Drugi odpowiadal Maciej Maciak. – Musimy miec
bardzo dobre stosunki ze wszystkimi glowami panstw. Te glowy zostaly
wybrane przez ich narody i musimy to szanowac. Poza tym sa to przepisy ONZ
– powiedzial.
Marek Woch
Marek Woch mowil z kolei, ze “politycy lewicy 22 lata temu uchwalili ustawe
o NFZ-cie, prezydent lewicowy ja podpisal”. – 21 lat temu Trybunal
Konstytucyjnyorzekl, ze jest to instytucja patologiczna i niekonstytucyjna.
Zadna z ekip dotychczas tego nie zmienila. Pytanie dlaczego? – mowil dalej.
Przekonywal, ze “nalezy dokonac abolicji ZUS-u dla przedsiebiorcow”.
Kandydat Konfederacji Slawomir Mentzen powiedzial, ze “obecny, niewydolny,
dziadowski system ochrony zdrowia jest z 2003 roku”. – Politycy zarowno
PiS-u, jak i Platformy (Obywatelskiej) bali sie tego ruszyc. Bali sie
przeprowadzic jakiekolwiek reformy wlasnie w obawie przed reakcja
spoleczenstwa. Ale to jest rzecz tak wazna, ze to po prostu trzeba
przeprowadzic – mowil. Wskazywal tez, ze jego zdaniem “trzeba oczywiscie
wprowadzic konkurujace ze soba fundusze ubezpieczen zdrowotnych”.
– Politycy musza miec odwage, zeby wreszcie po 20 latach przeprowadzic
prawdziwa reforme NFZ-u, wprowadzic konkurencje funduszy ubezpieczen
zdrowotnych – ocenil. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafal Trzaskowski
mowil natomiast, ze “najwazniejsza w polityce jest uczciwosc”. – Ostatnie
dni niestety pokazaly, ze przynajmniej jeden z kandydatow powinien sie
zastanowic, czy ma moralne prawo do tego, zeby starac sie o najwyzszy urzad
Rzeczypospolitej – ocenil.
Podkreslal dalej, ze “piec procent PKB na bezpieczenstwo to jest sprawa
absolutnie fundamentalna i dla niektorych kontrowersyjna”. – Choc dla mnie
to jasne, ze musimy wydawac wiecej pieniedzy na bezpieczenstwo – mowil.
– Sa tez sprawy takie, ktore wetowal prezydent (Andrzej) Duda, jak chocby
jezyk slaski czy pigulka dzien po, czy w koncu sprawa dla nas bardzo
istotna, a mianowicie taka, zeby kobiety decydowaly o swoim zyciu i
zdrowiu. Jezeli te ustawy trafia do mnie jeszcze raz, to je podpisze.
Jezeli nie, to zglosze swoje wlasne propozycje w tym zakresie – oznajmil.
Krzysztof Stanowski w czasie swojej wypowiedzi nazwal miejsce debaty
“swiatynia propagandy”. Zlamal tez jej zasady, gdyz przyniosl na miejsce
wiele flag, ktore postawil przed soba na pulpicie.
Stanowski zlamal zasady debaty. Pomimo zasad, ktore zakazywaly korzystania
z telefonow komorkowych i gadzetow, Krzysztof Stanowski postanowil
przyniesc ze soba do studia kilkanascie przedmiotow, ktore postawil na
swojej mownicy. W trakcie finalowej debaty prezydenckiej przed niedzielnymi
wyborami Krzysztof Stanowski przed odpowiedzia na pierwsze pytanie na swoim
pulpicie umiescil kilkanascie flag. Wsrod nich byly miedzy innymi: polska,
niemiecka, argentynska, Unii Europejskiej czy spolecznosci LGBT.
Zgodnie z zasadami debaty, kandydaci “zobowiazani sa do pozostawienia poza
studiem telefonow komorkowych oraz innych urzadzen nadawczo-odbiorczych” i
“nie bedzie mozna wnosic do studia gadzetow”. Zgodnie z regulaminem tej
debaty, bo zaroilo sie juz od gadzetow, nie mozna ich miec. Na to zgodzily
sie wszystkie sztaby. Nie mozna tez korzystac z telefonow komorkowych –
przypomnial jeden z prowadzacych debate dziennikarzy, Piotr Witwicki.
Pierwszy zart nowego papieza. Padl po pytaniu o turniej tenisowy. Papiez
Leon XIV po raz pierwszy rozmawial z dziennikarzami. W pewnym momencie padl
pomysl zorganizowania dobroczynnego turnieju tenisowego. Wtedy nowy papiez
pokusil sie o zart. W poniedzialek papiez Leon XIV po raz pierwszy
udzielil w Watykanie audiencji dla wyslannikow mediow z calego swiata.
Spotkanie odbylo sie w Auli Pawla VI. Przedstawiciele prasy, portali, radia
i telewizji podczas rozmowy zachecali go m.in., by zorganizowal dobroczynny
turniej tenisowy. Leon XIV od lat bowiem gra w tenisa i jest fanem tego
sportu. Papiez zareagowal pozytywnie na te propozycje.
Jeden z dziennikarzy powiedzial, ze moglby zaprosic tenisiste Andre
Agassiego. Wtedy papiez zazartowal, mowiac: “wystarczy, zebyscie nie
sprowadzili Sinnera”. Odniosl sie tym samym do nazwiska wloskiego tenisisty
– Jannika Sinnera, ktory jest numerem jeden na swiecie. “Sinner” oznacza
bowiem po angielsku “grzesznika”. Leon XIV, pytany przez dziennikarzy,
potwierdzil tez, ze przygotowywana jest jego podroz do Turcji. Okazja jest
1700. rocznica Soboru Nicejskiego. Bylo to zgromadzenie biskupow
chrzescijanskich Cesarstwa Rzymskiego, zwolane przez cesarza Konstantyna w
Nicei w krainie Bitynii (obecnie ta miejscowosc to Iznik). Papiez byl
rowniez pytany, czy planuje wkrotce podroz do Stanow Zjednoczonych, skad
pochodzi. Jednak zaprzeczyl.
Po kradziezy udawala drzewo. Kobieta zostala przylapana na kradziezy
akcesoriow rowerowych w jednym ze sklepow w podwarszawskim Piasecznie.
Uciekla i udawala drzewo, wszystko na nic. 34-latce grozi do pieciu lat
wiezienia. Pod koniec kwietnia w jednym ze sklepow w Piasecznie pojawila
sie 34-letnia kobieta.
– Niestety, nie po to, by uzupelnic domowy zapas zakupow, a by nielegalnie
wzbogacic sie o kilka akcesoriow rowerowych. Jej podejrzane zachowanie od
poczatku wzbudzalo uwage pracownikow sklepu, ktorzy na kamerach monitoringu
obserwowali to, co ich klientka robi. Kiedy postanowila opuscic sklep, bez
placenia za towar, pracownicy niezwlocznie poinformowali o zdarzeniu
policje – przekazuje w komunikacie podkom. Magdalena Gasowska, oficer
prasowa piaseczynskiej policji. Na miejscu szybko pojawili sie
funkcjonariusze piaseczynskiej drogowki, ktorzy zauwazyli kobiete w poblizu
sklepu. – 34-latka w ramach “sprytnego” planu ucieczki postanowila ukryc
sie za drzewem i je udawac. Nie byla to jednak kryjowka godna
profesjonalnego kamuflazu i na nic sie zdala – dodaje podkom. Magdalena
Gasowska. Skradzione przedmioty wrocily do sklepu, a 34-latka trafila do
policyjnej celi. Uslyszala zarzut kradziezy artykulow rowerowych o wartosci
blisko tysiaca zlotych. Na jaw wyszlo rowniez, ze nie po raz pierwszy
dopuscila sie takiej kradziezy. Wczesniej byla notowana za podobne
przestepstwa, niedawno opuscila wiezienia.
Teraz grozi jej do pieciu lat wiezienia.
W tej parafii pierwsze komunie sa przez caly rok. Indywidualnie, kiedy
dziecko jest gotowe. Nie w grupie w maju, a indywidualnie, podczas zwyklej
mszy swietej w dowolnym miesiacu – tak wygladaja pierwsze komunie swiete
dzieci w poznanskiej parafii Imienia Jezus. – Spotykamy sie z rodzina na
kolacji albo na kawie i po prostu rozmawiamy o tym, jaki jest sens komunii,
po co to wszystko i co sie bedzie dzialo – mowi jej proboszcz ksiadz
Radoslaw Rakowski. W maju w wiekszosci polskich parafii dzieci z trzecich
klas szkoly podstawowej przystepuja po raz pierwszy do komunii. Przyjecie
sakramentu poprzedzaja zazwyczaj kilkumiesieczne przygotowania na lekcjach
religii w szkole i podczas katechez w parafii.
Inaczej jest w poznanskiej parafii Imienia Jezus, gdzie pierwsze komunie
swiete dzieci odbywaja sie indywidualnie, przez caly rok.
“U nas w parafii Twoje dziecko moze przyjac Komunie, kiedy chcecie – nie
musi miec osmiu lat, nie musi robic tego w trzeciej klasie szkoly
podstawowej. Najwazniejsze jest to, zeby Twoje dziecko chcialo i bylo
gotowe na przyjecie Jezus” – czytamy na stronie parafii, na ktorej online
mozna zapisac siebie lub swoje dziecko na pierwsza komunie swieta. Takie
podejscie to decyzja proboszcza ks. Radka Rakowskiego. – Nie wiem, dlaczego
komunie organizowane sa akurat w maju. W naszej parafii postanowilismy, ze
nie bedziemy organizowali grupowych komunii, podczas ktorych dzieci
przystepuja pierwszy raz do Eucharystii z cala klasa – stwierdzil.
Chce wprowadzic dzieci w sposob naturalny we wspolnote
Ks. Rakowski zaznaczyl, ze jako wikary obserwowal w wielu parafiach
powtarzajacy sie schemat, w ktorym dzieci przez caly rok przygotowywaly sie
grupowo do pierwszej komunii, po czym wiele z nich znikalo z kosciola po
bialym tygodniu. – Zaczalem sie zastanawiac, co zrobic, zeby te dzieci nie
znikaly. Nie chcialem tworzyc jakiegos sztucznego tworu. Specjalnej grupy
pierwszokomunijnej, ktora po przyjeciu sakramentu przestanie istniec.
Chcialem wprowadzic te dzieci w sposob naturalny we wspolnote parafialna –
powiedzial. W wyniku tych przemyslen ks. Rakowski postanowil, ze w parafii
na Lacinie dzieci beda przystepowac do pierwszej komunii indywidualnie.
Wyjasnil, ze rodzice, ktorzy chca, zeby ich dziecko w danym roku przyjelo
Komunie po raz pierwszy, po prostu sie do niego zglaszaja w dowolnym
momencie roku. Nie mamy grupowych przygotowan, zbierania pieczatek ani
podpisow bedacych dowodem, ze dziecko odbylo pierwsza spowiedz, czy
zaliczylo udzial w niedzielnej mszy – zastrzegl.
Dodal, ze przygotowania rowniez sa prowadzone w sposob indywidualny i sa
dostosowane do sytuacji konkretnej rodziny.
– Sa w parafii rodziny gleboko wierzace, ktore sa co niedziela na mszy
swietej, rozumieja, czym jest Eucharystia i tutaj nie widze potrzeby jakis
wielkich przygotowan. Rodzice sa w stanie doskonale wyjasnic dziecku, czym
jest Komunia i po co do niej chodza. Natomiast sa i takie rodziny, ktore
potrzebuja wiecej pomocy w przygotowaniach – zaznaczyl. Jednoczesnie
zastrzegl, ze w parafii na Lacinie nie ma grupowych katechez dla dzieci
przygotowujacych sie do pierwszej komunii swietej. – Najczesciej
przygotowanie sprowadza sie do tego, ze spotykamy sie z rodzina na kolacji
albo na kawie i po prostu rozmawiamy o tym, jaki jest sens komunii, po co
to wszystko i co sie bedzie dzialo – stwierdzil.
Alba? Niekoniecznie
Podkreslil, ze sam moment przystapienia do pierwszej komunii swietej
rowniez wyglada inaczej niz w wiekszosci parafii. Zaznaczyl, ze najczesciej
dziecko przystepuje do niej podczas niedzielnej mszy sw. – tej samej na
ktora chodzi co tydzien z rodzicami. Moze byc ubrane odswietnie, moze miec
albe, ale nie musi. Niesamowite jest to, ze podczas takiej mszy cala
rodzina przygotowuje liturgie. Rodzice czytaja czytanie, a ciotka spiewa
psalm, babcia przynosi dary, a kuzyni i rodzice chrzestni tworza zespol
muzyczny, ktory spiewa podczas tej mszy swietej. A pozniej rodzina idzie na
uroczysty obiad – powiedzial ks. Rakowski.
Dodal, ze czasem rodzice prosza, zeby odprawil specjalna msze sw., na
przyklad w sobote, tylko dla rodziny i przyjaciol dziecka, ktore
przystepuje do sakramentu.
Zacheca rodziny do spowiedzi. “Nie trzeba pamietac formulki”
Wedlug duchownego bardzo wazne, zeby cala rodzina dala dziecku przyklad,
jak wazne jest przyjmowanie Jezusa w Eucharystii i przystapila do komunii
swietej wraz z dzieckiem. Dlatego czesto jeszcze tuz przed rozpoczeciem
mszy namawiam ciocie, wujkow i dziadkow, zeby sie wyspowiadali i mogli
przyjac komunie swieta razem z bratankiem czy wnukiem. Tlumacze, ze nie
trzeba pamietac formulki i ze na mnie to, ze ktos nie byl 20 lat u
spowiedzi nie robi zadnego wrazenia. Dlatego czesto ta msza sie zaczyna pol
godziny pozniej, dopiero jak sie wszyscy chetni wyspowiadaja – powiedzial.
Ks. Rakowski przyznal, ze niektore osoby maja zle doswiadczenia, czego
wynikiem jest lek przed spowiedzia, jednak w takich przypadkach stara sie
rozmawiac z taka osoba i czesto udaje sie ten lek przezwyciezyc. Wedlug ks.
Rakowskiego zmiana formuly przystepowania do pierwszej komunii na bardziej
zindywidualizowana przynosi dobre duchowe owoce.
– Kiedy uwierzymy w koncu, ze w parafii mozemy naprawde byc wspolnota, ze
ja jako ksiadz nie musze nikogo kontrolowac i sprawdzac pieczatek, wtedy
zaczynaja dziac sie cuda. Znika lek, znikaja formulki, wierszyki na czesc
ksiedza, znika sztucznosc i sztywnosc w relacjach. No i dzieci nie znikaja
po bialym tygodniu, tylko sa zwyczajnie czescia wspolnoty, podobnie jak
rodzice. Przychodza, bo chca, a nie, bo ktos sprawdza pieczatki –
stwierdzil duchowny.
Strzelanina we Wroclawiu. Nie zyje kobieta i mezczyzna. Tragedia na
wroclawskich Stablowicach. Doszlo tam do strzelaniny. Jak informuje
policja, nie zyja dwie osoby – 54-letnia kobieta i o rok starszy mezczyzna.
Na miejscu pracuja sledczy.
Do zdarzenia doszlo we wtorek rano. Sluzby otrzymaly informacje o strzalach
na wroclawskich Stablowicach.
Nie zyje kobieta i mezczyzna
– Po godzinie 6 otrzymujemy taka informacje na telefon alarmowy – zreszta
zgloszen bylo kilka – odnosnie strzelaniny przy ulicy Glownej we Wroclawiu.
Niestety, po przyjezdzie na miejsce znalezlismy dwie ofiary – kobiete, lat
54, i mezczyzne, lat 55. Na miejscu pracuja policyjni technicy, prokurator,
zaplanowane sa ogledziny, zabezpieczamy slady, przesluchujemy swiadkow,
sprawdzamy monitoring – wszystko zeby wyjasniac te sytuacje i motywy tego
dzialania – przekazal w rozmowie z tvn24.pl oficer prasowy Komendanta
Miejskiego Policji we Wroclawiu, komisarz Wojciech Jablonski. Sprawca
najpierw zabil kobiete, a nastepnie siebie. Mowimy tu o broni palnej, ktora
zostala zabezpieczona przez policje. Prawdopodobnie cale zdarzenie zaczelo
sie przed blokiem, a tragiczny final rozegral sie juz w srodku. Jest za
wczesnie, zeby mowic o szczegolach. Nie moge tez powiedziec jaka dokladnie
to byla bron – dodal.
Aleksandra Freus z wroclawskiej policji przekazala wczesniej, ze policja
wstepnie wykluczyla udzial innych osob w tym zajsciu. Czynnosci policji na
miejscu caly czas trwaja. Jak przekazala Karolina Stocka-Mycek, rzecznik
prasowy Prokuratury Okregowej we Wroclawiu, z bardzo wstepnych ustalen
wynika, ze sprawca jest partner kobiety.
Kobieta prosila o ratunek
– Pietnascie po szostej uslyszalem dwa strzaly, nawet nie wiedzialem, ze to
strzaly i za jakies 10-15 sekund uslyszalem trzeci strzal. Miedzy tymi
dwoma strzalami slyszalem glos kobiety, ktora krzyczala “ratunku”.
Wyszedlem na balkon, ale byla cisza, bo to jeszcze rano – mowi pan Andrzej,
mieszkaniec osiedla.
SPORT
Do przerwy bylo 3:0, a potem stalo sie to! Oto ostatni spadkowicz z
Ekstraklasy. W niedziele, po wygranej Lechii Gdansk z Korona Kielce (3:2),
poznalismy dwoch spadkowiczow z ekstraklasy. Z liga pozegnaly sie Slask
Wroclaw i Stal Mielec. W poniedzialkowy wieczor pilkarze z Podkarpacia,
grajac juz bez zadnej presji, pokonali na wyjezdzie Puszcze Niepolomice,
pociagajac ja w pierwszoligowa przepasc. Kibice zobaczyli az piec goli. Na
dwie kolejki przed koncem sezonu poznalismy wszystkie najwazniejsze
rozstrzygniecia na dole tabeli. Przed poniedzialkowym meczem w
Niepolomicach sprawa byla prosta. Tylko wygrana pozwalala Puszczy
Niepolomice na przedluzenie i tak niewielkich szans na utrzymanie w
ekstraklasie. Podopieczni Tomasza Tulacza, ktorzy w ostatnich dwoch meczach
stracili az 13 goli, grali u siebie ze Stala Mielec – jedna z dwoch
zdegradowanych juz do I ligi druzyn. Zawodnicy Ivana Djurdjevicia –
podobnie jak Slask Wroclaw – w niedziele dowiedzieli sie, ze nie maja juz
szans na utrzymanie w elicie. Do poniedzialkowego spotkania w Niepolomicach
mogli wiec podejsc bez presji. I faktycznie podeszli. Juz do przerwy goscie
prowadzili juz 3:0. Najpierw kuriozalnego gola zdobyl Matthew Guillaumier,
ktory wpakowal pilke do pustej bramki. Przed futbolowka znalazl sie w
niej… bramkarz Puszczy. W 25. minucie do asysty gola dolozyl Mateusz
Matras, wykorzystujac zgranie Lukasza Wolsztynskiego po dosrodkowaniu z
rzutu roznego. Dramatu Puszczy dopelnila bramka autorstwa Piotra Wlazly –
skutecznego egzekutora rzutu karnego, ktory – chociaz jest srodkowym
obronca – stal sie pierwszym Polakiem w tym sezonie ligowym z dwucyfrowa
liczba bramek. To bylo jego 10. trafienie w biezacych rozgrywkach. Po
zmianie stron Puszcza wziela sie do pracy. Najpierw Jakuba Madrzyka
strzalem z dystansu pokonal Herman Barkouski. Bialoruski napastnik
wykorzystal wczesniejszy blad popelniony przez kapitana Stali. W 70.
minucie meczu kibice gospodarzy ucieszyli sie jeszcze raz. Pilke do wlasnej
siatki skierowal Piotr Wlazlo, ale bylo to ostatnie trafienie w tym
spotkaniu. Niepolomiczanie, choc wygladali w drugiej polowie o niebo
lepiej, nie potrafili doprowadzic do wyrownania. I to mimo tego, ze w samej
koncowce raz po raz obijali poprzeczke bramki rywali. Taki wynik oznacza,
ze Puszcza po dwoch sezonach zegna sie z ekstraklasa. Na dwie kolejki przed
koncem traci az dziewiec punktow do bezpiecznego miejsca i zamyka ligowa
tabele. Stal dzieki wygranej awansowala o dwa miejsca i wyprzedzila przy
okazji druzyne Slaska Wroclaw. Ma 29 punktow. Warto odnotowac, ze bylo to
pierwsze zwyciestwo mielczan pod wodza Ivana Djurdjevicia, a zarazem
dopiero drugie w tej rundzie. Poprzednio Stal cieszyla sie z trzech punktow
7 lutego, gdy u siebie pokonala Jagiellonie Bialystok 2:1. Jak ksztaltuja
sie plany obu zespolow? Stal Mielec do konca sezonu zagra u siebie z
Radomiakiem (16 maja o 18:00) i na wyjezdzie z Legia (24 maja o 17:30).
Puszcza zmierzy sie w Lodzi z Widzewem (19 maja o 19:00), a sezon zakonczy
domowym meczem ze Slaskiem (24 maja o 17:30). ▪ Puszcza Niepolomice 2:3
Stal Mielec (0:3)
* Gole: Herman Barkouski’ 51, Piotr Wlazlo’ 70sam – Matthew Guillaumier’ 5,
Mateusz Matras’ 25, Piotr Wlazlo’ 37k
* Puszcza Niepolomice: Perchel (gk) – Craciun, Yakuba (46′ Stec), Solowiej,
Siplak (67′ Revenco) – K. Stepien (46′ Cholewiak), Serafin (k) (46′
Tomalski) – Klimek, Atanasov, Abramowicz – Barkouski
* trener: Tomasz Tulacz
* Stal Mielec: Madrzyk (gk) – Bukowski, Matras, Wlazlo (k), Wolkowicz –
Knap, Guillaumier, Jaunzems, Cavaleiro (88′ Domanski), Gerbowski (71′
Krykun)- Wolsztynski (88′ Dadok)
* trener: Ivan Djurdjevic
* sedziowal: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)
* zolte kartki: Jakub Stec, Dawid Abramowicz – Karol Knap
Tabela po 32. kolejce ekstraklasy:
* 1. Lech Poznan – 32 mecze, 66 punktow, bramki: 65:29
* 2. Rakow Czestochowa – 32 mecze, 65 punktow, bramki: 48:21
* 3. Jagiellonia Bialystok – 32 mecze, 59 punktow, bramki: 54:40
* 4. Pogon Szczecin – 31 meczow, 53 punkty, bramki: 52:36
* 5. Legia Warszawa – 31 meczow, 50 punktow, bramki: 55:40
* 6. Gornik Zabrze – 32 mecze, 46 punktow, bramki: 42:36
* 7. GKS Katowice – 32 mecze, 45 punktow, bramki: 44:43
* 8. Cracovia – 32 mecze, 45 punktow, bramki: 53:51
* 9. Korona Kielce – 32 mecze, 43 punkty, bramki: 35:43
* 10. Motor Lublin – 31 meczow, 43 punkty, bramki: 44:54
* 11. Piast Gliwice – 32 mecze, 42 punkty, bramki: 35:35
* 12. Radomiak Radom – 32 mecze, 40 punktow, bramki: 44:47
* 13. Widzew Lodz – 31 meczow, 37 punktow, bramki: 35:45
* 14. Lechia Gdansk – 32 mecze, 36 punktow, bramki: 39:53
* 15. Zaglebie Lubin – 32 mecze, 36 punktow, bramki: 32:48
* 16. Stal Mielec – 32 mecze, 29 punktow, bramki: 35:52
* 17. Slask Wroclaw – 32 mecze, 28 punktow, bramki: 36:51
* 18. Puszcza Niepolomice – 32 mecze, 27 punktow, bramki: 36:60
Swiatowe media w szoku po decyzji Swiatek. Oto co napisali. Plany sie nie
zmienily i nastepnym turniejem jest Paryz – przekazala Sport.pl managerka
Igi Swiatek, Daria Sulgostowska. Polska tenisistka zdecydowala, ze przed
startem Rolanda Garrosa nie wystapi juz w zadnym innym turnieju. Wiadomosc
szybko poszla w swiat i komentuja ja zagraniczne media. Od razu zwrocily
uwage na jedna rzecz. Iga Swiatek nie pojdzie w slady Novaka Djokovicia i
Jessiki Peguli. Po szybkim odpadnieciu z turnieju w Rzymie pojawily sie
glosy, ze podobnie jak wspomniana dwojka nasza tenisistka powinna zmienic
harmonogram startow i wziac udzial w jeszcze jednych zawodach przed
rozpoczeciem Rolanda Garrosa. Taki ruch doradzala m.in. Marion Bartoli. Tak
sie jednak nie stanie. Polka nie bedzie ubiegac sie o dzika karte, co
potwierdzila jej managerka Daria Sulgostowska. – Plany sie nie zmienily i
nastepnym turniejem jest Paryz. Teraz chwila na regeneracje, potem powrot
do treningow przed turniejem – poinformowala Sport.pl. O “krokach Swiatek
po nieoczekiwanej porazce w Rzymie” pisal m.in. portal tennis-infinity.com.
– Swiatek zwykle nie nalezala do zawodniczek, ktore musialyby zbyt czesto
myslec o zmianie planow. Jesli Polka zmieniala plany, to zazwyczaj chodzilo
o wycofywanie sie z turniejow z powodu zmeczenia, a nie dodawanie kolejnych
turniejow – zauwazyl. Serwis przyjal te decyzje z pewnym zdziwieniem. Jak
odnotowal, Polka mogla wybrac turniej w Strasburgu lub w Rabacie, a
“organizatorzy obu tych wydarzen prawdopodobnie chetnie daliby Swiatek
dzika karte”. Zwrocil tez uwage na jedna statystyke. – Swiatek nigdy nie
odnotowala mniej zwyciestw na kortach ziemnych przed French Open niz w tym
roku, nawet w swoim debiucie w 2019 roku, kiedy byla jeszcze nieznana
zawodniczka – czytamy. O tym samym przypomnieli takze dziennikarze
tennisuptodate.com. – Swiatek z pewnoscia nie spodziewala sie, ze
przyjedzie na nadchodzacy French Open z tak mala liczba rozegranych meczow
na kortach ziemnych. W 2024 r. Swiatek przybyla na Roland Garros z bilansem
14-1 w trzech turniejach na kortach ziemnych. (…) Tym razem jej bilans
wynosi 6-3 – odnotowali. Podali takze przyklad Barbory Krejcikovej, ktora w
2021 r. rowniez odpadla na wczesnym etapie turnieju w Rzymie. Czeszka w
przeciwienstwie do Swiatek zmienila wowczas plany startowe i pojechala do
Strasburga. Zdobyla tam glowne trofeum, po czym podtrzymala swietna passe i
zgarnela rowniez triumf we French Open. Swiatek takiej historii na pewno
wiec nie powtorzy.
A jednak! Djokovic o 10:03 oglosil decyzje calemu swiatu. Novak Djokovic
nie wygral jeszcze ani jednego turnieju w tym sezonie. Najlepszym wynikiem
Serba byl final Mastersa w Miami, przegrany z 19-letnim Jakubem Mensikiem.
Teraz Djokovic przekazal swiatu kluczowa informacje przed wielkoszlemowym
Roland Garros, a takze turniejem w Genewie. Doszlo do waznej zmiany w
sztabie szkoleniowym 24-krotnego mistrza wielkoszlemowego. Z pewnoscia
wyniki Novaka Djokovicia w tym sezonie nie sa tak wspaniale, jak w
poprzednich sezonach. Co prawda Serb dotarl do cwiercfinalu w Brisbane,
polfinaluAustralian Open i finalu Mastersa w Miami, ale potem odpadal w
pierwszych meczach w Dosze, Indian Wells, Monte Carlo i Madrycie. Ostatnim
pogromca Djokovicia byl Wloch Matteo Arnaldi, ktory pokonal go 6:3, 6:4.
Jeszcze przed wielkoszlemowym Roland Garros doszlo do waznej zmiany w
sztabie Djokovicia. Djokovic oglosil we wtorek o godz. 10:03, ze jego
wspolpraca z Andym Murrayem dobiegla konca przed wielkoszlemowym Roland
Garros. “Dziekuje Ci, trenerze Andy, za ciezka prace, zabawe i wsparcie w
ciagu ostatnich szesciu miesiecy na korcie i poza nim. Naprawde podobalo mi
sie, jak poglebialismy nasza przyjazn” – napisal Djokovic na portalu X. Na
razie nie wiadomo, kto bedzie nowym trenerem Djokovicia. “W zalozeniu ta
wspolpraca wygladala ekscytujaco, ale rzeczywistosc dosc brutalnie ja
zweryfikowala. Pytanie, ile w tym winy Murraya, a ile po prostu wieku, w
ktorym jest Djokovic” – pisal Maciej Luczak z portalu meczyki.pl. “Mysle,
ze Djokovic moze czuc, ze potrzebuje resetu i chce rozpoczac sezon od nowa
ze swiezymi pomyslami. A moze po prostu Andy nie mogl zobowiazac sie do
bycia z nim w ciagu najblizszych kilku miesiecy? Trzy Wielkie Szlemy w
ciagu trzech-czterech miesiecy i mysle, ze Djokovic bedzie chcial trenera
na dluzszy czas” – dodawal uzytkownik Pavvy G. Djokovic oglosil rozpoczecie
wspolpracy z Murrayem 23 listopada zeszlego roku. “Tak w ogole, nigdy nie
polubil emerytury” – pisal wtedy krotko Djokovic. Wyrazilem chec
kontynuowania wspolpracy z nim, wiec naprawde ciesze sie, ze sie zgodzil.
Nie wiadomo, jak dlugo bedziemy ze soba wspolpracowac, ale zgodzilismy sie,
ze najprawdopodobniej bedziemy pracowac w Stanach Zjednoczonych, a potem
wezmiemy udzial w kilku turniejach na kortach ziemnych i zobaczymy, co
bedzie pozniej – mowil Djokovic w jednym z ostatnich wywiadow.
Wielkoszlemowy Roland Garros rozpocznie sie 25 maja i potrwa do 8 czerwca.
Wczesniej Djokovic zrezygnowal z udzialu w turnieju ATP 1000 w Rzymie. Serb
wroci do gry w dniach 18-24 maja, kiedy to odbedzie sie turniej ATP 250 w
Genewie, do ktorego otrzymal dzika karte.
Tylko zlamasy czytaja gazetke,a zaluja kasy (Na Smerfny Fundusz Gargamela)
STRONA INTERNETOWA: https://gazetka-gargamela.eu/
abujas12@gmail.com
http://
www.smerfnyfunduszgargamela.witryna.info/
http://www.portalmorski.pl/crewing/index.php?id=wiadomosci
http://MyShip.com
Jezeli chcesz sie zapisac na liste adresowa lub z niej wypisac, jak rowniez
dokuczyc Gargamelowi – MAILUJ abujas12@gmail.com
GAZETKA NIE DOSZLA: gazetka@pds.sos.pl
Dla Dobrych Wujkow Marynarzy:
(ktorzy czytajac gazetke pamietaja ze sa na swiecie chore dzieciaczki):
Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER,
Krakow, ul. Wyslouchow 30a/43.
BNP Baribas nr 19 1750 0012 0000 0000 2068 7436
Konieczny dopisek “MARYNARSKIE POGOTOWIE GARGAMELA”
wplaty w EURO (przelew zagraniczny) PL72 1750 0012 0000 0000 2068 7452
(format IBAN)
wplaty w USD (przelew zagraniczny) PL22 1750 0012 0000 0000 2068 7479
(format IBAN)
wplaty w GBP (przelew zagraniczny) PL15 1750 0012 0000 0000 3002 5504
(format IBAN)
BIC(SWIFT) PPABPLPKXXX
Konieczny dopisek “MARYNARSKIE POGOTOWIE GARGAMELA”
Dla wypelniajacych PiT: Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER,
numer KRS 0000124837:
“Wspomoz nas!”
teksty na podstawie Onet, TVN, Info Szczecin, Nadmorski, WP, Fakty
Sportowe, NATIONAL Geographic, Sport pl, Detektyw online, Poscigi pl